Yunanistan Yerel Seçimler İçin Sandık Başına Gitti: Seçime Bağımsız Katılan Yunanistan Komünist Partisi Birçok Bölgede Oylarını Artırdı

İkarya adasında yeniden bir komünist belediye başkanı seçildi, Patra ve Thassos'ta komünist adaylar ikinci tura kaldı

YKP ve onun desteklediği Halk ittifakı Yunanistan genelinde yüzde 10'un üzerine çıkan oy oranı ile önemli bir başarı kazandı.

Populist sol çizgideki sosyalist SYRİZA partisi genel seçimlere kıyasla daha az oy almasına karşın sosyal demokrat çizgideki PASOK partisine göre daha başarılı görünüyor ve hala ikinci büyük parti konumunda.

PASOK bazı bölgelerde SYRİZA ile aynı adayı destekledi bazı bölgelerde sağ kanat partisi Yeni Demokrasi ile aynı aday için seçim kampanyası yürüttü.

Yunanistan'da Pazar günü gerçekleşen yerel seçimlerde, partiler aday listeleriyle sandık başındaydı.

Yunanistan İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığına göre, Seçimlere 17 yaş üstü 9,7 milyona yakın kişi katıldı.

Seçimlere katılımın yüzde 50 civarında olduğu açıklanırken mevcut iktidar partisi Yeni Demokrasi'nin bölge seçimlerinde desteklediği adaylar Yunanistan genelinde ilk turda (13 seçim bölgesinin 6'sında) oy çoğunluğuna sahip oldular. 

Başkent Atina'da mevcut Yeni Demokrasi'li belediye başkanı Kostas Bakoyannis, yüzde 41,27 oy oranıyla seçimi önde tamamlarken, sosyal demokrat Pasok adayı Haris Doukas 2. sırada bulunuyor. Yunanistan Komünist Partisi'nin desteklediği Laiki Sispirosi (Halk İttifakı) adayı Nikos Sofianos ise yüzde 13 ile dördüncü sırada.

Yunanistan Komünist Partisi'nin desteklediği Laiki Sispirosi (Halk İttifakı) bölge seçimlerinde Atina'nın da içinde olduğu Attika'da, Orta Makedonya bölgesinde oylarını artırdı. Yakın zamanda iki büyük sel felaketi yaşayan Teselya bölgesi vali seçimlerinde, komünistler önceki seçimlere göre oy oranını iki katına çıkardı.

Ikarya'da yeniden komünist belediye 

Yunanistan Komünist Partisi'nin desteklediği Halk İttifakı bir çok belediyede oylarını yükseltti, oyların yüzde 41'ini aldığı Patra'da ve Thassos adasında gibi bir çok yerde 15 Ekimde yapılacak ikinci tura katılmaya hak kazandı.

Patra'da önceki dönem de belediye başkanı olan, YKP'nin adayı K. Peletidis ilk turda oyların yüzde 41'ini aldı. 

Kızıl ada olarak bilinen İkarya adasındaysa yeniden bir komünist belediye başkanı seçildi.

Yunanistan Komünist Partisi genel sekreteri Dimitris Kutsumbas seçim sonuçlarına dair yaptığı açıklamada bölge valisi seçimlerinde partisinin desteklediği adayların oy oranının, yüzde 10 civarında olduğunu ve bu yükselişin hakim politikanın ve onun sınıf karakterinin sorgulanmasının arttığının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Yunanistan Komünist Partisi'nin içinde yer aldığı "Halk İttifakı", Yunanistan'ın birçok bölgesinde de oylarını arttırdı.

Yunanistan'da yerel seçimlerde hem vali hem de belediye başkanları seçiliyor. Seçim bölgelerinde partiler destekledikleri adayları belirtiyorlar böylece bir kaç partinin aynı aday üzerinde ortaklaşması mümkün olabiliyor. Seçimlerde bir adayın kazanması için oyların yüzde 43'ünü alması gerekirken, bu oran sağlanamadığı durumda seçimler bir hafta sonra en yüksek oyu alan iki adayın katılımı ile tekrarlanıyor.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir