Putin, Rusya'nın Çin ile uluslararası sorunlarda çok taraflı koordinasyonu güçlendirmeye hazır olduğunu kaydetti.

"Dünyanın çok kutupluluğunu arttırmak için yapıcı çabalar sarf etmeliyiz. Daha adil ve makul bir uluslararası düzen kurmalıyız, dedi. İki devlet başkanı Ukrayna meselesi hakkında da görüş alışverişinde bulundu.  Xi, Çin'in Ukrayna'da ortaya çıkan durumu her zaman olduğu gibi sorunun tarihsel bağlamı ve meselenin esası temelinde bağımsız olarak değerlendirdiğini vurguladı. Ve Çin, dünya barışını ve küresel ekonomik düzenin istikrarını aktif bir şekilde desteklemektedir."

Xi, tüm ilgili tarafların Ukrayna krizinin sorumlu bir yaklaşımla çözülmesi için çaba göstermesi gerektiğini söyledi. Xi, Çin'in bu amaçla gereken rolü oynamaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Putin bu Yılbaşından bu yana Rusya ve Çin arasındaki pratik ve pragmatik işbirliğinin istikrarlı bir şekilde geliştiğini söyledi. Rusya'nın Çin tarafından önerilen Küresel Güvenlik Girişimini desteklediğini ve Şincan, Hong Kong ve Tayvan gibi sözde meseleleri bahane ederek Çin'in içişlerine müdahale edecek her türlü güce karşı olduğunu sözlerine ekledi.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir