Timur Kaplan

Türkiye ile Venezuela arasında son 3 yıl içinde 5 karşılıklı ziyaret gerçekleşti. Venezuela, sosyalist Küba ile en güçlü işbirliği içinde olan ülke olmasıyla ve Bolivarcı İlerici Ülkeler İşbirliği Örgütü ALBA-TCP'nin başını çekmesiyle öne çıkıyor.

Bolivarcı İlerici Ülkeler İşbirliği Örgütü ALBA-TCP üye ülke liderleri

ALBA-TCP: Hegemonyacılığa Karşı Büyük Bir Güç

2004 yılında dönemin Küba devlet başkanı Fidel Castro ile Venezuela devlet başkanı Hugo Chavez tarafından kurulan Bolivarcı İlerici Ülkeler İşbirliği Örgütü ALBA-TCP'nin üye sayısı Nikaragua'nın da katılmasıyla üye sayısı 10'a yükseldi. Bu işbirliği örgütü Latin Amerika'da ekonomik ve politik hegemonyacılığa karşı büyük bir güç oluşturuyor. Tüm sosyalist ve komünistlerin gelişmekte olan ülkelerdeki hegemonyacılığa karşı mücadeleye ideolojik ve ayrıca politik önderlik yapmadı ve maddi manevi olarak desteklemesi hayati önemde.

Latin Amerika ölçeğinde üye ülkeleri arasında dayanışma ve işbirliği temelinde yoksulluk ve toplumsal dışlanmaya karşı mücadeleye odaklanmış olan ALBA-TCP'nin üye ülkeleri, Küba, Venezuela, Bolivya, Nikaragua, Dominik Cumhuriyeti, Nikaragua, Antigua ve Barbuda, St. Vincent ve Grenadinler, Grenada ve St. Kitts ve Nevis.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir