Unutulmaz Bir Kadın Komünist:  Jiang Zhuyun

Kızıl Kayalar Romanının Jiang Xueqin adlı Kahramanı

Çin Devriminin Örnek Evladı

Çeviren Ferdi Bekir

Peng Yongwu (solda), Jiang Zhujun (sağda) ve oğulları

Bu yazı ÇKP'nin "Parti Hayatımız" adlı sitesinden alınmıştır

Jiang Zhuyun, Çin Komünist Partisi'nin seçkin bir üyesi ve kararlı bir proleter savaşçıydı. O, bir ulusun bağımsızlığı ve kurtuluşu ile halkın özgürlüğü ve mutluluğu için mücadele etmek üzere devrime giden yolda zorlukların ve engellerin üstesinden gelmiş, hiçbir tehlikeden korkmamış ve korkusuz devrimci ruhuyla birçok sonuç almaya odaklanan bir devrimci çalışma yürütmüştü.

Jiang, karanlık hapishanede düşmanın her türlü işkencesine göğüs gerdi ama yine de teslim olmadı, teslim olmaktansa ölmeyi tercih etti ve hapishanedeki arkadaşları tarafından "devrimin örnek evladı " olarak görülmüştü.  "Kızkardeş Jiang" (Komünist Bacımız) olarak bilinen Jiang Zhuyun 1920 yılında Siçuan Eyaletinin Zigong kentinde doğdu. 1939 yılında 19 yaşında Çin Komünist Partisine katıldı ve 1949 yılında 29 yaşındayken gerici Kuomintang ajanları tarafından kurşuna dizilerek katledildi.

Kasım 1947'de, ÇKP Doğu Siçuan Geçici İl Komitesi ve Aşağı Doğu Siçuan Yerel Çalışma Komitesi'nin irtibat görevlisi olarak, Aşağı Doğu Siçuan Yerel Çalışma Komitesi sekreter yardımcısı olan kocası Peng Yongwu'ya silahlı ayaklanmalar örgütlemek ve gerilla savaşı yürütmek üzere Wanxian ve Yunyang'a giderken eşlik etmişti.Ocak 1948'de, hayat arkadaşı Peng Yongwu'nun silahlı ayaklanmada hayatını kaybetmesinin ardından Jiang büyük bir üzüntü yaşadı. Bu koşullarda parti örgütü ondan aşağı Chuandong bölgesinde çalışmaya dönmesini istedi.

Bunun üzerine Jiang  "Bu bölgenin ilişkilerini bilen tek kişi benim ve başkalarının bu bölgenin sorumluluğunu üstlenmesinde zorluklar var, bu nedenle yoldaşımız (eşim) Peng'in düştüğü yerde mücadele etmeye devam etmeliyim" dedi.

Parti örgütü Jiang Zhuyun'u Wanxian İlçesine gönderdi ve burada irtibat görevlisi olarak hizmet vermeye devam etti, Aşağı Çuandong Yerel Çalışma Komitesine silahlı mücadele yürütmek üzere gerillalarla temas kurmada yardımcı oldu ve ÇKP Wanxian İlçe Parti Komitesinin çalışmalarına katıldı.

Jiang,  Wanxian İlçesine geldikten sonra  Wanxian Bölge Mahkemesinin muhasebe bürosunda personel olarak çalıştığı örtülü işini Parti için irtibat faaliyetleri yürütmek, gerillalar için para toplamak için bir kılıf olarak kullandı ve bu sayede bir dizi verimli devrimci çalışma yürüttü.

Chongqing'deki parti örgütlerinin yok edildiği haberini öğrenen Jiang  kararlı bir şekilde Yang Jiancheng, Liu Bende, Luo Shunan, Zhou Yi ve bölgedeki diğer yoldaşların derhal harekete geçmesini ve kendilerini polisten korumalarını sağladı, fakat kendisi yürüttüğü Parti görevinde kalmaya ve devrimci çalışmalar yürütmeye devam etti.

14 Haziran günü öğle saatlerinde Jiang Zhuyun, yerel Bayındırlık Komitesi üyesi Tang Xugu ile irtibat kurmak üzere Longjiu'ya birini göndermek ve Parti içinde bir hainin ortaya çıktığını ve gizlenmek için hızlıca tahliye edilmesi gerektiğini bildirmek için bir gizli buluşmaya gitmek üzereydi. Beklenmedik bir şekilde Saray Caddesi'ndeki taş merdivenlerden inerken devrime ihanet eden Ran Yizhi ve onu takip eden gizli ajanlarla karşılaştı ve Komünist Bacı Jiang tutuklandı. Akşam, ajanlar Jiang Zhukyun'a Fugui Lane'deki Genel Büro'nun sorgu odasında işkence ettiler, ancak Jiang tek kelime bile etmedi. Daha sonra Chongqing'deki Jagged Cave Toplama Kampına götürüldü.  

Jiang, Çongçing ve aşağı Çuandong bölgesindeki parti örgütlerinin ve gerillaların konumunu çok iyi bildiği ve çok sayıda örgütsel sırra sahip olduğu için Kuomintang ajanları tarafından sorgulamanın kilit hedefi haline geldi.

Kuomintang ajanları Jiang'a parmaklarına taktıkları bambu kamışlar, askılar, levyeler, elektrik şoku, dikenli telli çelik kırbaçlar ve bambu çubuklarla işkence ettiler.

Düşmanın işkenceleri karşısında Jiang her zaman dik durdu, cesurca şöyle dedi: "Ellerimi kırabilirsiniz, kafamı kesebilirsiniz, fakat size asla örgüt hakkında bir cümle vermeyeceğim. İşkence, bu çok küçük bir imtihan. Bambu çubukları bambudan, bir komünistin iradesi ise çelikten yapılmıştır."

Hapishanede Jiang bir tartışma taslağı hazırladı ve hapisteki herkesten tutuklanmadan önceki durumu, tutuklanma sırasındaki süreci ve hapishanedeki okuma ve araştırma yapma durumuna ilişkin deneylerini özetlemesini istedi. Hazırladığı taslak "Hapishanede Uygulanacak Sekiz Kural " adlı Parti yönetmeliğinin kaynağı oldu.

Luo Guangbin "27 Kasım" katliamından kurtulduktan sonra, hapishanedeki Parti üyeleri ve devrimcilerin verdiği bilgi ve görüşlere dayanarak yazdığı ve daha sonra Parti tarihi araştırmacısı Hu Kangmin tarafından "Hapishanede Uygulanacak Sekiz Kural" olarak özetlenen, yedincisi "Hapishanedeki Görüşler" olmak üzere sekiz bölüme ayrılan 20.000 kelimelik bir rapor yazdı.

"Hapishanede Uygulanacak Sekiz Kural "ın her biri devrimcilerin kanlarından ve hayatlarından alınmış derslerdir ve Parti tarihi için değerli bir kaynak ve Parti'nin devrimci karakteri üzerine çok önemli bir öğretim materyalidir.

Bu kuralların Altıncı madde olan "başta lider kadrolar olmak üzere parti üyelerinin ekonomik, ailevi ve yaşam tarzı sorunlarına önem verilmesi", bugünkü Çin'deki sıkı parti yönetimi ve yolsuzlukla güçlü mücadelenin ana noktalarıyla tamamen uyumludur.

Altıncı madde, Parti üye ve kadrolarını, sorunları iyi incelemeleri, halk için sonuç alıcı işler yapacak şekilde yararcı siyasi karakterlerini korumaları, dürüst ve temiz olmaları, başta kendileri olmak üzere kimseye ayrıcalık yapmamaları, özel çıkar peşinde koşmamaları, kayırmacılık yapmamaları, dürüstlük ve öz disiplin konusunda örnek olmaları konusunda uyarmaktadır.

26 Ağustos 1949'da Jiang bambu çubukları kalem olarak kullanarak, yorgandaki pamuğu yakarak toz haline getirdi ve bu tozu su karıştırarak mürekkep haline getirdi ve kuzeni Tan Zhu'an'a son mektubunu yazdı.

SON MEKTUPLARI

Mektupta "Eğer başıma kötü bir şey gelirse oğlum Yun'er sana gönderilecek. Ona, anne ve babasının izinden gitmesini, yeni bir Çin inşasını arzulamayı ve komünist devrim uğruna sonuna kadar mücadele etmeyi öğreteceğini umuyorum."  Bir komünist olarak Jiang, düşmanın ölüm tehdidi karşısında her zaman korkusuzdu; ancak bir anne olarak mektupta oğluna duyduğu derin sevgiyi ve ateşli gelecek umudunu görebiliyoruz.

14 Kasım 1949, saat 9:00 civarında, hapishane Jiang Zhuyun ve diğer devrimcilere "nakil" (ölüm) haberini verdi.

Jiang Zhuyun hayatının son anının geldiğini biliyordu.  Hücre arkadaşı Huang'a "Yeni Demokrasi" başlıklı bir mektup yazdı, hapishane giysilerini çıkardı, tutuklandığında giydiği mavi elbisesini giydi. Beyaz bir eşarp taktı, saçlarını taradı, hücre arkadaşı Li Qinglin'in hücreden çıkmasına yardım etti ve herkese el sallayarak vedalaştı. Aynı akşam komünist Bacı Jiang Zhuyun, Li Qinglin ve diğer 30 devrimci Kuomintang ajanları tarafından kurşuna dizilerek öldürüldü.

Jiang'ın kahramanlıkları ve yüce kişiliği, "Kızıl Kayalar" romanı ve tiyatro eserleri aracılığıyla uzun süre ekranlarda ve sahnelerde yer aldı. komünist Bacı bu romanda, "Jiang Xueqin" ismiyle geçiyordu.

Umutlu bir ulus kahramanlar olmadan, gelecek vaat eden bir ülke de öncüler olmadan gelişemez. Yetmiş yıldan daha uzun bir süre önce komünist Bacı Jiang ve diğer devrim şehitleri, bugünün yeni Çin'i uğruna, hayatlarını feda ederek, adalet için ölüme gittiler. Bugün şehitleri anmanın en iyi yolu onların mücadele ruhunu miras almaktır, ilk günkü hedefimizi unutmayalım ve Çin ulusunun büyük gençleşme rüyasının gerçekleşmesi için yorulmadan çabalayalım!

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir