Türkiye ve Çin Meclis Başkanları Görüştü: Yeni Bir Dünyanın Kurulması Yakın

Emil Timur 

Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Çin Ulusal Halk Kongresi Başkanı Li Zhanshu ile video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, uluslararası ve bölgesel alanda hızlı gelişmelerin yaşandığı bu süreçte, Türkiye ile Çin arasında çeşitli alanlarda yürütülen projelerdeki iş birliği ve ekonomik ilişkiler ele alındı. Parlamentolar arası iş birliklerinin iki ülke ilişkilerine katkısı vurgulandı. İki Ülke Devlet Başkanlarının ortak iradesi neticesinde Türkiye-Çin ilişkilerinin son yıllarda ivme kazandığı ifade edildi.

TBMM Başkanı Şentop, Türkiye'nin başlattığı Yeniden Asya Girişimi kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti'nin özel bir yerinin bulunduğunu belirtti.  Parlamentolar arasında düzenli ilişkileri artırmak suretiyle ikili ilişkileri daha da güçlendirmeyi arzu ettiğini söyleyen Şentop, "Çin ile ikili ticaretimizi daha dengeli ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturmamız gerekiyor. Çin'in Türkiye'deki yatırımlarının artmasını arzu ediyoruz." şeklinde konuştu.

Şentop, çeşitli alanlarda yürütülen projelerdeki iş birliğinin ekonomik ilişkilere derinlik kazandıracağını ifade ederken, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da ileri gitmesi arzusunu yineleyerek, şöyle konuştu: "Yeni bir dünyanın kurulması arifesinde, bölgemizde ve dünyada Türkiye olarak; uluslararası hukukun hakim olduğu, barış ve adaletin tesis edildiği, refahın bütün ülkeler ve insanlar için kapsayıcı olduğu yeni ve adil bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyoruz. Çin tarafı ile bu konuda aynı görüşte olduğumuzu duymaktan memnun oldum."

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir