Türk Halkları Kongresi Başkanı Edil Marlis Uulu: Turancılık, 60-70'lerde yaratılan ve SSCB'nin çöküşünü amaçlayan bir Avrupa projesidir

Erkin Öncan, 21 Mart 2023Geçen hafta Kırgızistan'ın Bişkek'te 'Seçimlerden Sonra Türkiye: Avrasya'da bir lojistik merkez olarak Orta Asya' başlıklı bir konferans düzenlendi.

Konferansta, Sheradil Baktygulov moderatörlüğünde Türk Halkları Kongresi Başkanı Edil Marlis Uulu, siyaset bilimci Alina Moldokeeva, analist Mars Sariev ile Denis Berdakov, ISAP araştırmacıları Pavel Vorobyov ve Usenov Arsen, Orta Asya Barış ve Kalkınma Enstitüsü Başkanı Zhumagulov Bakytbek konuştu.

Konferansta, Türk Halkları Kongresi Başkanı Edil Marlis Uulu'nun konuşması dikkat çekiciydi.

Uulu, Türkiye'nin özetle Turancı bir politikasının olmadığını ve Türkiye siyasetinde kayda değer bir Turancı güç bulunmadığını ve asıl politikasının 'Osmanlıcılık olduğunu' söyledi.

Erdoğan'ın dış politikası için Osmanlı İmparatorluğu'nun haritasına bakmak gerektiğini savunan Uulu, "Cumhurbaşkanı (Erdoğan) adına çalışan düşünce kuruluşlarını yakından tanıyorum, bu grupların Mısır'da Suriye'de Irak'ta İran'da hatta Filistin'de şubeleri var ancak Orta Asya'da tek bir şubesi yok Türkiye'nin yok. Bu ülkelerin içinden gelen bilgiler Türkiye'nin Türk ülkeleri ile ilgili bir politikası olmadığını gösteriyor. Erdoğan Doğu Afrika ve Arap devletleriyle çalışıyor çünkü oralarda para var. Türkiye'nin Avrupa'ya girmesi için Balkanlara ihtiyacı var" dedi.

"Türk politikasının Turancılık projesi yok" diyen Uulu ayrıca, "Turancılık, 60-70'lerde yaratılan ve SSCB'nin çöküşünü amaçlayan bir Avrupa projesidir" ifadelerini kullandı.

MHP'nin 'çok oy kaybettiğinden', ve 'koalisyon ortağı olduğu için parlamentoya girebildiğinden' de bahseden Uulu, MHP için "Bölünmüş bir tür lise partisi haline geldi" ifadelerini kullandı.

https://erknoncn.substack.com/p/turk-halklar-kongresi-baskan-edil?utm_source=profile&utm_medium=reader2

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir