TİP Genel Başkanı Erkan Baş İstanbul Pendik'te Belediye Meclisi Adayları İçin Halktan Oy İstedi

Gülizar Özkaya, Pendik

16 Mart Cumartesi akşamı TİP Genel Başkanı Erkan Baş yakın ilişki olduğu Pendik Boşnaklar Mahallesindeki Boşnaklar Derneğini ve Spor Derneğini ziyaret ederek Pendik Belediye meclisi adaylarını tanıttı. Toplantıya halktan ve dernek çevresinden geniş bir katılım oldu. TİP Pendik belediye meclisi için emekçi kökenli 20 dolayında aday gösteriyor. En az yarısı kadınlardan oluşuyor. Sosyalist TİP adayları meclise girerek zenginlerin partilerinin Pendik belediyesinde at oynatmalarına karşı muhalefet edeceğini, halkın sözünü dile getirecekleri sözünü verdiler ve değişim için TİP'e oy istediler. Boşnaklar Derneği Başkanı Erkan Baş'ı politikacıya benzemeyen politikacı ve Türkiye'de yaşayan Boşnakların işçilerin ve halkın yanında duran devrimci evladı olarak selamladı.

Erkan Baş'ın Konuşmalarında Dikkat Çeken Noktalar

Tepedeki az sayıda zenginin zenginliğine zenginlik katması, emeğiyle geçinen halkın her geçen gün yoksullaşması…Türkiye büyüyor zenginleşiyor fakat halkın pastadan aldığı pay küçülüyor. Sizden topladıkları vergilerle size hizmet vermiyorlar, kendilerini ve çevrelerini zenginleştirmeye çalışıyorlar. Doğanın, Allah'ın suyunu ambalaja koyup bize para ile satıyorlar, her şey alınır satılır mal haline geldi. Mevcut belediyeler CHP olsun AKP olsun sizleri elektrik, gaz ve su satacak pazardaki müşteri olarak görüyorlar. Görevde olan Belediye Başkanları Yoksullara yardım sözü veriyorlar, fakat yoksulluğun neden ortaya çıktığına cevap veremiyorlar. Yoksulluğu ortadan kaldırmak için ne yaptınız.

Ülkede Kutuplaşma ve Kamplaşma Var, Kutuplaşmanın Kazananı AKP ve CHP gibi Büyük Partiler

Bu Büyük partiler rakip kamp hakkında korku yayarak ötekileştirmeye başvurarak, halktan kendisi için oy istiyor.  Kendisine oy vermeyeni karşı kampın destekçisi olarak göstermeye çalışıyor. Halk bu kutuplaşma baskısı ile kimin doğru ve iyi işler yapacağına bakmıyor,  

TİP ise "korku yayma" siyasetine karşı çıkıyor, bunun yerine kendinizi en iyi en doğru temsil edecek olanlara oy verin diyor.

CHP'nin kolay kazandığı ve uzun süredir iktidarda olduğu yerlerde tembelleşme var, bu durumun değişmesi için mücadele gerekiyor.

Bazıları kazanacak adaya oy vermek gerekir diye propaganda yapıyorlar. Siyaset altılı ganyan at yarışı değil ki, kazanana oy verilsin, herkes iyi ve doğru olana doğru ve dürüst gördüğü adaya oy vermeli..

Erkan Baş Pendik'te TİP'in Tek Adam Diktatörlüğü ve Saray Rejimi Söylemini Yumuşattı

Biz her şeye tek bir adamın karar vermesi yerine kararların kollektif akılla verilmesini savunuyoruz. Tek adam zihniyetine karşıyız, bunun yerine kolektivizmi savunuyoruz.  

Aday Gösterirken Nelere Dikkat Ettik

Birincisi, iki kamp arasında başa baş rekabet olan yerlerde muhalefete kaybettiren parti olarak görünmek istemedik, bu nedenle aday göstermedik.

İkincisi, Kadıköy gibi CHP'nin kolay kazandığı ve uzun süredir iktidarda olduğu yerlerde tembelleşme var, buralarda AKP ve MHP belediyeciliğine karşı gerçek belediyeciliğin ne olduğunu göstermek gerekiyor. Bu nedenle aday gösterdik.

Üçüncüsü, kazanma şansımız olan yerlerde aday gösterdik ve 15-20 yerde kazanacağız.

Genel Seçimler Sonrası Bizim De Moralimiz Bozuktu

Genel seçimler sonrası bizim de moralimiz bozuktu, fakat daha sonra toparladık ve AKP-MHP ittifakını geriletmek için mücadele etmekten başka bir yol olmadığını düşünerek kolları sıvadık. AKP ve MHP, vatan, millet, din gibi halkın kutsallarını kullanarak oy topluyor. Bunlar halka bir şey vermiyor, hizmet vermiyor, seçimden seçime halkı hatırlıyorlar… Büyük partiler gibi devletten seçim yardımı almıyoruz, kısıtlı bir bütçeyle kampanya yürütüyoruz.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir