Venezuela Hegemonyacılığa Karşı Medya Savaşında Önde Koşuyor: TeleSUR Medya Platformu 2005 Yılından Bu Yana Yayında

Timur Kaplan

Hugo Chavez ve Nicolas Maduro

TeleSUR İngilizce ve İspanyolca olarak haberler, Video, Multimedya ve Analiz yayınları yapıyor. TeleSUR'a bu linkten ulaşılıyor: https://www.telesurenglish.net/section/news/index.html

TeleSUR bugün yaptığı haberde şu başlığı kullandı: Salı günü konuşan İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran ziyaretinin ikili ilişkilerde "bir dönüm noktası" olacağını söyledi.

TeleSUR yayın amaçlarını şöyle açıklıyor: "TeleSUR, GÜNEY halklarının birleşmesine öncülük etmeye ve bunu teşvik etmeye yönelik bir Latin Amerika multimedya platformudur. TeleSUR, dünyada yeni bir iletişim düzeninin inşası için bir alan ve bir etki sağlamaya çalışacak. En önemli amacımız, küresel ölçekte izlenme ve kapsama alanına sahip, geniş bir sadık kullanıcı tabanı için GÜNEY'den bilgi ve görüş üreten ve yayan, görüşlerinin merkezinde halkın talepleri olan bir multimedya kamusal hizmet platformu olmak." 

TeleSUR ilk kez 2005 yılında Chavez döneminde Venezuela'nın başkenti Caracas'taki Teresa Carreño Tiyatrosu'ndan yayın yaptı. Danışma kurulu Nobel Barış Ödülü sahibi Adolfo Pérez Esquivel ve gazeteci Ignacio Ramonet gibi önemli isimlerden oluşuyordu.

TeleSUR İngilizce ve İspanyolca olarak haberler, video, Multimedya ve Analiz yayınları yapıyor. TeleSUR'a bu linkten ulaşılıyor: https://www.telesurenglish.net/section. Yayın organı kendini tanıtmak için kullandığı GÜNEY kavramını şöyle açıklıyor: Bu kavram jeopolitik bir kavramdır. Halkların barış, kendi kaderlerini tayin etme mücadelesini teşvik eden, insan hakları ve sosyal adalet kavramlarını yüksekte tutan bir kavramdır.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir