Sosyalistler Sosyalist Hareketin Krizini, Sınıfı ve Sosyalist Stratejiyi Tartışıyor

Sendika.org sayfalarını sosyalist hareketin krizini, sınıfı ve sosyalist stratejiyi tartışmak üzere sosyalistlere açtı. Sendika.org'un çağrısına ve tartışma yazılarına yer veriyoruz:

"2008 finans krizi sonrası bütün dünya sonu gelmez ekonomik, toplumsal, siyasal çalkantıların içine sürüklendi. Kapitalist sistemin krizi COVID-19 pandemisiyle daha da derinleşir ve sistem karşıtı itirazlar yüksek sesle dile getirilirken, 'sosyalizm', geniş kitleler nezdinde yeniden bir kurtuluş seçeneği olarak telaffuz ediliyor. Ne var ki sosyalist hareket kendi krizini aşabilmiş değil ve tartışmalar iç içe geçiyor.

Sistemin bu krizden bir çıkışı var mı? Ezilen sınıfların hoşnutsuzluğu, sistem içi alternatif arayışlarının yelkenini mi dolduracak yoksa sistem karşıtı bir alternatifle buluşabilecek mi? Zor ve şiddet nasıl aşılacak? Toplumsal hareketlenmeler nasıl bir imkân sunuyor?

Sosyalist hareket sistemin krizinin derinleştiği, toplumsal çelişki ve siyasal çatışmaların tırmandığı bu kaotik anda ne yapmalı? Hangi özneyle, hangi programla, hangi araç ve yöntemleri kullanarak, hangi yoldan ilerlemeli? Öncülüğü ve önderliği nasıl ele almalı?

Sendika.Org bir süredir bu ve benzer sorular etrafında, farklı siyasal perspektiflerden kaleme alınan, birbirinin yer yer eleştirisi yer yer de bütünleyeni olan yazılara ev sahipliği yapıyor. Bu tartışmalara atıfla diğer yayınlarda yayımlanan yazılar da alıntılanarak "Derlediklerimiz" bölümünde yayımlanıyor.

Sosyalist hareketin kolektif arayışının bir yansıması olarak düşündüğümüz söz konusu yazıları Sendika.Org okurları için bu dosyada bir araya getirdik.

Yazılar yayımlanma tarihine göre sıralanmıştır ve tartışma yeni yazılarla devam ettikçe dosyaya eklemeler yapılacaktır."

***

***

Türkiye'de yürütülen bu tartışmalarla benzer sorun ve arayışlar etrafında uluslararası alanda yürütülen tartışmaları da Sendika.Org Çevirileri'nde yayımlandıkça bu dosyaya ekleyeceğiz.

Yorum Bırakınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir