Sosyalist lider öldürüldü: Çad'da neler oluyor?

Erkin Öncan, 29 Şubat 2024

Çad'da Sınır Tanımayan Sosyalist Parti (PSF) lideri Yaya Dillo Djerou Betchi, Çad güvenlik güçlerinin dün parti binasına yaptığı baskında öldürüldü.

Betchi'nin ölümü, Ndjamena yüksek mahkemesi savcısı Oumar Kebellaye tarafından düzenlenen basın toplantısında da doğrulandı.

Betchi'nin amcası, General General Saley Deby'nin tutuklandığı da gelen bilgiler arasında. Deby, 10 Şubat 2024'te iktidar partisi Yurtsever Kurtuluş Hareketi'nden (MPS) ayrılarak Sınır Tanımayan Sosyalist Parti'ye (PSF) katılmıştı.

Mayıs'ta cumhurbaşkanlığı seçimlerin yapılacağı Çad'da dün görevdeki geçici cumhurbaşkanı Mahamat Deby'ye sadık güçlerle sosyalistlerin lideri, aynı zamanda Deby'nin kuzeni olan Yaya Dillo Djeru'yu destekleyen isyancılar arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Çatışma neden çıktı?

27 Şubat'ı 28 Şubat'a bağlayan gece, Çad'ın ulusal istihbarat teşkilatı ANSE'ye bir saldırı düzenlendi. Deby yönetimi, saldırıdan Sosyalist Parti'yi sorumlu tuttu.

Hükümet güçleri de bunun üzerine PSF binasına operasyon düzenlemişti. Çad'da bu iki güç de silahlı ve bu iki güç arasında çatışmalar yaşanıyor. Devlet Başkanı Deby Fransız yanlısı ve ülkeyi bir askeri konseyle yönetiyor.

Aynı zamanda biir grup asker, Devlet Başkanı'nın başkent N'Djamena'daki sarayını kontrol altına almaya çalışmışlar ancak başarılı olamamışlardı.

Bütün bu olaylar, ülkede cumhurbaşkanlığı seçim tarihlerinin belli olmasının ardından başladı. Çad'da ilk tur oylamanın 6 Mayıs'ta, ikinci turun ise 22 Haziran'da yapılması planlanıyor.

Fransız yanlısı Deby, bu tür 'ulusal güvenlik' olayları üzerinden seçimleri ertelemeye ve görev süresini uzatmaya çalışıyor.

Afrika'nın genelinde olduğu gibi Çad'da da Fransız karşıtı dalga son dönemde güçlenme eğilimindeydi. Son yaşanan çatışmalarda, ilk raundu belli ki Fransız yanlısı Deby kazandı.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir