Sosyalist Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti Ukrayna Krizini Değerlendirdi: Laos Basını Putin'in Görüşlerine Yer Verdi

Laos Devrimci Halk Partisi Genel Sekreteri Thongloun Sisoulith

Laos Dışişleri Bakanı Sözcüsü 26 Şubat'ta yaptığı açıklamada, Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin Ukrayna'da yaşanan karmaşık ve hassas gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtti.

Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti tarafından yapılan resmi açıklamada, bütün taraflara uluslararası barışı ve güvenliği tehlikeye sokabilecek gerilimin azaltılması yönünde elinden gelen bütün çabayı ortaya koyması çağrısında bulunuldu.

Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti, Ukrayna'da yaşanan durumun diplomatik araçlarla barışçıl bir çözüme kavuşturulması yönündeki çabaları desteklediğini açıkladı.

Laos Basını Putin'in Görüşlerine Yer Verdi

Laos basını Ukrayna krizinde Rusya devlet başkanı Putin'in görüşlerine geniş yer ayırarak, Putin'in "Önde gelen NATO ülkeleri, Kırım ve Sivastopol halklarının Rusya ile yeniden birleşmek yönündeki özgür seçimlerini hiçbir zaman affetmeyecek olan Ukrayna'nın aşırılıkçı Nazilerini ve neo-Nazilerini bütünüyle destekleyerek kendi çıkarları yönünde hareket ediyorlar" sözlerine yer verdi. Laos basınında, Putin'in "Bunlar tıpkı İkinci Dünya Savaşı'nda masum insanları katleden Hitler'in Ukraynalı Nazi destekçi infaz çetelerinin yaptığı gibi Kırım'a gidip, Donbass'a gidip halkı katletmek isteyeceklerdir" sözleri de yer buldu. Yine, Putin'in Ukrayna devlet başkanı Volodymyr Zelensky'nin Kiev yönetiminin 1994 Budapeşte Sözleşmesi'ne bağlı olarak nükleersiz ülke olma statüsünü yeniden değerlendireceklerine dair sözlerine atıfta bulunarak "Bugün bunlar nükleer silahlara da sahip olmak istiyorlar … Bunu yapmalarına izin vermeyeceğiz" sözlerine de yer verdi.

Haberlerde, Putin'in Rusya'nın son otuz yıldır NATO ile doğuya doğru genişlemeye çalışmaya bir son vermesi için müzakere etmeye çalıştığını fakat kandırmaca ve şantaj ile karşılaştığını söylediği belirtilirken, Putin'in Rusya'nın Ukraynalı milliyetçi güçler ile çatışmasının "kaçınılmaz" olduğu yönündeki değerlendirmesine de yer verildi.

Sosyalist Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti Hakkında Bilgiler

Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti, 8 milyon nüfusu olan gelişmekte olan bir ülke, 1975 yılında Halk savaşının zaferi ile kuruldu. Laos,  Laos Devrimci Halk Partisi tarafından yönetiliyor ve Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Vientian kenti.

Laos Halk Savaşı (1959-1975) Laos topraklarında Komünist Pathet Lao ile Laos Krallığı yönetimi arasında 23 Mayıs 1959'dan 2 Aralık 1975'e kadar süren iç savaştır. Bu iç savaş, Kamboçya İç Savaşı ve Vietnam İç Savaşı ile aynı dönemlerde yaşanmıştır ve savaşta her iki taraf da küresel Soğuk Savaş'ın etkisi altında dış destek almıştır.

Laos Halk savaşı, Laos Krallığı'nın Fransa ile 22 Ekim 1953 tarihinde bir anlaşma imzalayarak Fransız devletler birliğine katılmasından bir süre sonra bir bağımsızlık savaşı olarak başlamıştır. Laos Halk Savaşı sonucunda Laos bir Fransız yarı-sömürgesi olmaktan çıkarak bir demokratik halk cumhuriyeti haline gelmiştir.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir