Sosyalist Demokraside Halk Temsilcileri Meclisleri Nasıl Çalışır?

Timur Kaplan

Çin'de Halk Meclisi'ne genel seçimle 2980 Halk Temsilcisi (milletvekili) seçilir. Halk Meclisi olağanüstü durumlar dışında yılda bir defa toplanır, toplantılar genellikle gündemin yoğunluğuna göre 4 ila 12 gün sürer. Halk Meclisi'nin yıllık toplantılarının hazırlık çalışmalarını Meclis içinden seçilen Halk Meclisi Daimi Komitesi yapar, bu organda 175 milletvekili görev yapar.

Pekin'de toplanan Merkezi Halk Meclisi dışında tüm eyaletlerde ve azınlık milliyet özerk bölgelerde Yerel Halk Meclisleri bulunur.

Halk Meclisi'nin yıllık toplantıları mutlaka Birleşik Cephe Politik Meclisi ile paralel tarihlerde ayrı bir meclis binasında toplanır.

Milletvekillerin hiçbiri profesyonel değildir, gönüllü olarak halka hizmet eder geçimlerini kendi çalıştıkları işlerden kazanırlar. Halk Vekilleri Özel durumlarda yolluk alırlar. Böylece işçi sınıfının ucuz ve pratik sosyalist demokrasi yönetim tarzı gerçekleşmiş olur. Burjuva demokrasisinde gördüğümüz yüksek maaşlı, ayrıcalıklı bedava hizmetlerden yararlanan genellikle işlevsiz nutuklar atmakla zaman dolduran bir politik elit sosyalizmde yoktur.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir