"Sol" Sosyalist Demokratlar Yel Değirmenlerine Karşı Savaşıyorlar

Cem Kızılçeç

Popülist "sol" sosyalist demokratlar, Don Kişot örneğindeki gibi yel değirmenlerine karşı savaşıyorlar.

İmal ettikleri Yeldeğirmeni şudur: "Rusya kapitalisttir, öyleyse Rusya emperyalizme karşı mücadele etmiyor".   

Oysa, gerçekte böyle bir görüşü savunan yok. Kendi imal ettikleri hayali bir görüşe karşı savaşıyorlar.

Kapitalist Rusya, bugün iki hedefe karşı savaşıyor: bir yandan dünya çapında ABD merkezli "hegemonyacılık" olarak tanımlanan ve bugünkü kapitalizmin yeni ve özel bir kötücül sonucuna karşı savaşıyor.

İkincisi, kendisini boyun eğidirmek üçüncü sınıf bir dünya gücü  haline getirmek isteyen Amerikan hegemonyacılığına karşı  ulusal güvenliğini ve siyasi güvenliğini korumak için savaşıyor.

Ukrayna Hegemonyacılığın Piyonu Haline Getirildi

Rusya'nın siyasi güvenliğinin anlamı kendi belirlediği yoldan gelişme, ve kendi bağımsız yolunu izleme talebidir.

Rusya'nın ulusal güvenliğinin anlamı giderek şiddetlenen NATO uşatmasının  önlenmesidir. Ukrayna yönetimi,  ABD önderliğindeki hegemonyacılığın  basit bir piyonu haline getirilmiştir. Ukrayna devletinin kendine özgü bağımsız bir iradesi bulunmuyor. Bu nedenle Ukrayna halkını hizmet ettiği güçler adına savaşa sokmak için elinden geleni yapmıştır. Biz açıkça Ukrayna'dan yana değil savaşın mağduru olan  tüm Ukraynalı'ların yanındayız.

Savaşın Mağduru Olan Tüm Ukraynalıların Yanındayız 

Marksist sosyalistler için daha önemlisi, Rusya'nın bugün dünya çapında sürmekte olan, ABD merkezli " hegemonyacılığa" karşı mücadelede sosyalist ülkelerin ve gelişmekte olan ülkelerin yanında saf tutmasıdır. Bu ülkeler arasında Çin, Küba, Vietnam, Kore, Venezuela ve  çok sayıda Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkesi bulunuyor. Rusya bizim için bu açıdan önemlidir.

Bugün dünyadaki baş çelişmenin bir avuç hegemonyacı devlet ile hegemonyacılığı sınırlamak ve aşmak için mücadele eden başta gelişmekte olan ülkeler ve bunlarla çıkarları ortak olan sosyalist ülkeler olduğunu göremeyenler,  bırakalım yel değirmenleri ile savaşsınlar.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir