Küba Komünist Partisi Sıcak Kutlama Mesajı Gönderdi

35 Yaşındaki Sol Başkan Gabriel Boriç Şili Seçimlerini, Şili Komünist Partisi'nin önderlik ettiği Geniş Cephe Onur koalisyonu ile oyların %55'inden fazlasını aldı. Ülkeyi uzun zamandır sağ hükümet yönetiyordu. Şili Komünist Partisi'nin önderlik ettiği, Geniş Cephe Onur Koalisyonu'nun %15'e yakın oyu var. Koalisyon adayları son seçimlerde özellikle Parlamento ve Yerel Belediye seçimlerinde çok sayıda sandalye kazandı. Partinin Web sitesi için buraya tıklayabilirsiniz.    

Küba KP Gazetesi Granma da Boriç'in Seçilmesini Olumlu Karşılayan Kısa Bir Yazı Yayınladı

Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi Birinci Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Miguel Díaz-Canel Bermúdez, Gabriel Boric'e tarihi bir halk zaferiyle Şili'de cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı samimi tebrikler gönderdi. Díaz-Canel, Twitter'da, "Hem halklar hem de hükümetler arasındaki ikili ilişkileri ve iş birliğini genişletme iradesini onaylıyoruz" dedi.

Ayrıca Parti Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi ve Dış İlişkiler Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla, "Halklarımız arasındaki tarihi dostluk bağlarını güçlendirmeye devam etme arzusunu ifade ediyoruz" dedi.

Şili Komünist Partisi

Şili'de başarılı mücadele yürüten Şili Komünist Partisi, Dünya Komünist ve İşçi Partileri Birliğine üye, bu parti Latin Amerika komünist partileri, ÇKP ve Küba Komünist Partileri ile yakın iş birliği içinde. Parti başkanı Teillier, Çin'in COVID-19'u ele alması, Pekin'in halkı ilk sıraya koymaktan kaynaklandığını ve tutumunun örnek bir yaklaşım olduğunu söyledi. Teillier, bu önlemler "Çin'i dünya çapında bu alanda öncü yaptı" dedi. Teillier, Çin'in kalkınmasını tüm dünyayla paylaşmayı teklif ettiğini belirterek, Çin'in dışa açılmasının "sadece ekonomik bir vizyona sahip bir açılım değil, aynı zamanda insan merkezli bir vizyon" olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir