Batılı Büyük Güçlerin Belarus'un Egemenliğine Saldırıları Artıyor. Belarus'taki Lukaşenko Putin ile ilişkiler hakkında konuştu

Çeviren: Timur Kaplan

Kaynak: Rusya, RIA Novosti

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko, Rus lider Vladimir Putin ile çok samimi ve sıcak bir ilişkisi olduğunu söyledi. Liderlerin her zaman birbirlerine "sen" diye hitap ettiklerini söyledi.

Lukaşenko, Rus dergisi National Defense ile yaptığı röportajda "onunla çok kardeşçe, sıcak bir ilişkimiz var. Ne konuda benziyoruz? Sen bir avlusun ve ben bir sokağım. Yani, oradan, ikimiz aynı sokaktan geldik, en alt sınıftan gelen insanlarız."

Belarus cumhurbaşkanın anlattığına göre, Putin ona sık sık çocukluk günlerini anlatıyor.

"İkimız de aynı sokağın insanıyız. Ve bu hayatı gördük. Aynı değerlere sahibiz. "Farklı yaklaşımlarımız olabiliriz", ama genel olarak aynı görüşteyiz. Belarus lideri, geçen yıl Belarus'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri için "bu ikimiz için de bir ders oldu" dedi.

"Bütün bu demokratikleşmeyi teşvik konuşmaların Batı'nın bir oyunu olduğunu anladık, bütün bunlar sadece boş konuşmalar… biz onlardan farklıyız, o yüzden bizden korkuyorlar. Ve bu konuda geçen yıl bizi birbirimize daha da yakınlaştık." Ayrıca Putin'in "Rusya ve dünya için öne çıkan ana sorunları" çok iyi görebildiğini de kaydetti. Örneğin, "Rusya çok çok büyük. Dikkatinizi dağıtırsanız temel sorunları ıskalayabilirsiniz. Putin bu işi çok iyi beceriyor. Durumu görerek, hipersonik füzeleri üretme emri verdi. Böylece orduyu modern silahlarla donattı." Lukaşenko, Putin'den öğreneceği çok şey olduğunu vurguladı.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir