Rus komünistlerden, 153. doğum yıl dönümünde Lenin mesajı

Erkin Öncan, 22 Nisan 2023

Rusya Federasyonu Komünist Partisi (KPRF), Lenin'in 153. doğum günü nedeniyle 'Devrimin liderine şan' başlıklı bir açıklama yayınladı:

"22 Nisan'da ülke, dünyanın ilk sosyalist devleti olan SSCB'nin kurucusu olan, seçkin bir devrimci ve düşünür Vladimir İlyiç Lenin'in 153. doğum yıl dönümünü kutluyor.

Lenin, hayatını halkın kapitalist sömürüden kurtuluşu için mücadeleye adadı ve dünyada ilk kez Bolşevik Parti'deki yoldaşlarıyla birlikte komünist fikirleri pratiğe dönüştürmeye başladı.

Bir kasırgada çürüyen ve Rus İmparatorluğu'nun iç çelişkilerinden parçalanan emperyalist bir savaştan, SSCB'ye geçen ülkemiz, birçok alanda eşi benzeri görülmemiş başarılar elde eden dünyanın en büyük süper gücüne dönüşmüştür.

Sovyet döneminin mirası, bugüne kadar sahip olduğumuz ve kapitalistler tarafından aktif olarak gasp edilen hakların çoğunu içeriyor.

Bu ve sekiz saatlik işgünü, doğum izni, emeklilik, çalışma ve dinlenme hakkı, ücretsiz sağlık ve eğitim ve diğer birçok sosyal kazanım, sosyalist devrimin ana sonuçlarından biri haline geldi.

Bugün bile Lenin, halkın kapitalizme karşı ve sosyal adalet mücadelesinin ana sembollerinden biri olmaya devam ediyor; gençler arasında onun hayatına ve fikirlerine ilgi artmaya devam ediyor.

Rusya Federasyonu Komünist Partisi, yalnızca kararlı bir sola dönüşün ülkemize kasvetli ve hızla değişen bir dünyada hayatta kalma şansı, Anavatanımızın sosyalist bir yolla canlanması şansı verebileceğine inanıyor."

https://erknoncn.substack.com/p/rus-komunistlerden-153-dogum-yl-donumunde?utm_source=profile&utm_medium=reader2

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir