Putin Muhafazakar Cumhuriyetçi Gazeteci Üzerinden Amerikan Kamuoyuna Seslendi:

ABD Savaşı Desteklemekten Vazgeçmeli ve Ukrayna'yı Görüşme Masasına Oturmaya İkna Etmeli

Erkin Öncan

9 Şubat 2024

ABD'li Trump'a yakın muhafazakar cumhuriyetçi gazeteci Tucker Carlson'un Vladimir Putin'le gerçekleştirdiği röportajdan bazı parçalar:

Gazeteci Tucker Carlson ABD ve Batının Ukrayna'ya askeri desteğine karşı çıkıyor.

  Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz. https://twitter.com/TuckerCarlson/status/1755734526678925682?utm_source=substack&utm_medium=email

Putin, Amerika'nın Ukrayna'ya yardımı ve ABD siyasi sistemi hakkında şüphe tohumları ekmek için bu röpörtajdan sonuna kadar yararlandı.

Putin'in Amerikalılara iletmeye çalıştığı ana mesaj şuydu: Ukrayna'ya daha fazla para ve silah yardımı yapmanın bir anlamı yok.

"Eğer gerçekten savaşı durdurmak istiyorsanız, silah tedarikini durdurmanız gerekir. Birkaç hafta içinde her şey bitecek. Hepsi bu" diyen Putin, Ukrayna'ya müzakere masasına gelmesini söylemenin ABD'ye kaldığını da sözlerine ekledi.

Carlson önce Rusya'nın savaş hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını sordu, Putin şöyle dedi: "Hayır, henüz amaçlarımıza ulaşamadık çünkü bunlardan biri de Ukrayna'yı Nazilerden arındırma."

İkinci olarak, Carlson Putin'e "şu anda Rusya elde ettiği topraklarla yetinip yetinmeyeceğini" sorduğunda, Putin cevap vermeyi reddetti, Nazilerden arındırma konusuna geri döndü ve bir önceki soruyu yanıtlamayı henüz bitirmediğinde ısrar etti. Putin Amerikalıların demokrasiye olan inancını zayıflatmaya çalıştı

Carlson'a röportaj veren Putin, bu yılın sonunda yapılacak ABD başkanlık seçimleri öncesinde geniş bir Amerikalı izleyici kitlesine sınırsız erişim sağlamış oldu.

Muhtemel Donald Trump – Joe Biden karşılaşmasında Carlson'ın kimi destekleyeceği bir sır değil. Putin, George W. Bush ile olduğu gibi Trump ile de iyi bir "kişisel bir ilişkiye" sahip olduğunu söyledi.

Putin ayrıca, iktidarda olduğu on yıllar boyunca dört Başkan'ın gelip gittiğini gördüğü geçmiş ABD başkanlarının, Rusya ile uzlaşma istediklerini iddia etseler bile, güvenlik konularında Rusya ile uzlaşmaya varmakta nasıl başarısız olduklarını da anlattı.

Putin demek istiyor ki: ABD siyasi sistemi, bir deyim ödünç alırsak, kurutulmamış bir bataklık ve Amerikan demokrasisi bir hayal ve illüzyondur. Carlson Putin'i  destekledi: "Sizin anlatımınızla, seçilmiş insanlar tarafından yönetilmeyen bir sistemi tarif ediyorsunuz gibi görünüyor."

Putin, "Doğru, doğru," diye yanıt verdi. "Bu liderin kişiliğiyle ilgili değil. Seçkinlerin zihniyetiyle ilgili bir sorun."

Rusya başkanlık seçimlerinde bu hafta savaş karşıtı aday Boris Nadezhdin'in diskalifiye edilmişti.

Putin, Elon Musk'ı seviyor: Tesla ve X'in patronu Elon Musk, Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş söz konusu olduğunda desteğini ikiye böldü; önce Kiev'e destek verdi, ardından Kremlin propagandasına destek veriyor göründü. Putin, Carlson'a verdiği röportajda Elon Musk'ın egosunu okşadı. Putin Carlson'a "Elon Musk'ın ABD'de insan beynine çip taktırdığına dair haberler var" dedi.

Bu konuda ne düşündüğü sorulduğunda Başkan şöyle dedi: "Bence Elon Musk'ı durdurmanın bir yolu yok. O uygun gördüğü şeyi yapacak biri. Bununla birlikte, onunla ortak bir zemin bulmanız gerekecek. Onu ikna etmenin yollarını arayın. Bence o zeki bir insan. Onun zeki olduğuna gerçekten inanıyorum."

ABD-Rusya iletişim kanalları açık kalmaya devam ediyor

Putin, Başkan Biden ile en son ne zaman konuştuğunu hatırlamadığını iddia etti. "Her şeyi hatırlamak zorunda mıyım?" Putin düşündü. "Yapmam gereken kendi işlerim var. İç siyasi meselelerimiz var."

Putin, ABD'li mevkidaşı ile neden konuşmadığı sorusuna ise şu yanıtı verdi "Onu neden arayayım ki? Onunla ne hakkında konuşmalıyım? Ya da ne için yalvarayım?"

Ancak Putin, Washington ve Moskova arasındaki iletişim hatları söz konusu olduğunda "belirli temasların sürdürüldüğünü" de sözlerine ekledi.

Putin Kuzey Akım Boruları patlamaları için ABD'yi suçladı

"Kuzey Akım'ı kim havaya uçurdu?" Carlson Putin'e Eylül 2022'de Rusya'dan Almanya'ya uzanan denizaltı doğalgaz boru hatlarını parçalayan gizemli patlamalara atıfta bulunarak sordu. Putin "Kesinlikle siz," diye yanıtladı.

İddia için herhangi bir kanıtı olup olmadığı sorulan Putin, bu patlama için  kimin çıkarı olduğuna ve saldırı kaynaklarına kimin sahip olduğu sorusuna bağlı olduğunu söyledi.

PUTİN  TARİHTEN  DESTEK ALDI

 "SSCB çöktükten sonra Amerika ve Rusya ilişkilerinin iyileşmesi beklendi. Hatta bizzat bazı Rus makamları bu ilişki iyileşsin diye SSCB'nin çökmesine katkıda bulundular. Ama ilişkilerin iyileşmesi için NATO'nun genişlemeyi kesmesi gerekiyordu. Biz de artık sizin olduğunuz kadar burjuvayız, bizde de artık Pazar ekonomisi var, komünist partisi artık yok diyerek çeşitli yollarla Amerika'yı ikna etmeye çalıştık, ama onlar bizi kandırdı, NATO'nun 5 kez genişleme dalgası örgütlediğini gördük."

"Yeltsin Amerika'ya gitti, Parlamento'da konuştu: "Tanrı Amerika'yı korusun " dedi.  Bunun karşısında Amerika ne yaptı?

1999 yılında BM Sözleşmesi'ne ve uluslararası hukuka aykırı olarak Yugoslavya ve Belgrad'ı bombaladı. Cini şişeden çıkaran aslında Amerikaydı. Rusya, Belgrad'a yapılan saldırıları kınayınca ne oldu? ABD ve Batılılar BM Sözleşmesi ve uluslararası hukukun uygulanmasının önünü tıkadılar.  

Şimdi herkes uluslararası hukuku öne sürüyor ama o dönem herkes "bu kurallar demode, değişmeli" diyorlardı. Doğru, bazı şeyler değişmeli çünkü güç dengeleri değişti. Ama bu şekilde bir değişim değil."

Putin, Başkan Bill Clinton'a bir öğlen "Rusya NATO'ya katılmalı mı, böyle bir şey olabilir mi?" diye sormuş Clinton da "sanıyorum olabilir" cevabını vermiş. Akşam yemeği için buluştuklarında Clinton Putin'e "ekibimle konuştum, böyle bir şey mümkün olmayacak."

"NATO'da işlerin nasıl yürüdüğünü gördük. NATO Üyeleri hoşlarına gitmese bile ABD'ye evet demek zorunda." "Amerika'ya defalarca söyledik, Kafkasya'daki ayrılıkçı hareketleri, terörü desteklemeyin. Ama onlar propaganda yoluyla, maddi yardımla hatta silah yardımıyla desteklediler. Bir gün bu durumu meslektaşıma yani ABD başkanına açtım, dedi ki "imkansız, böyle bir şey olamaz, kanıtın var mı?", var dedim ve kanıtı gösterdim ve bunu özür dileyerek söylüyorum ama meslektaşım şöyle cevap verdi:  "Tamam, ben onlara gününü gösteririm."

" Kafkasya'da düzelme olmasını bekledik, bekledik ama gelmedi. En sonunda CIA direktörüne sordum, başkanla yaptığımız konuşmanın sonucu ne oldu? Kendisinin verdiği cevap hala şu an hala bizim devlet arşivlerinde duruyor. "Biz Rusya'daki muhalefetle çalışıyoruz, inanıyoruz ki bu yapılacak doğru şey ve bunu yapmaya devam edeceğiz."

Gazeteci, CIA sizi devirmek mi istiyor diye sordu. Putin: "o olayda ayrılıkçılardan bahsediyorlardı, Kafkasya'da bizimle savaşan teröristlere "Muhalefet" güçleri diyorlardı.."

"NATO'nun Doğu'ya doğru genişlemesi hakkında; bize Doğu'ya genişlemeyeceğinin sözünü verdiler, 1 santim bile genişleme yapmayacağız dediler.

Sonrasında ise "bunu yazılı söylemedik o yüzden genişleyeceğiz" dediler ve 5 genişleme dalgası gördük. Ve şimdi asıl kırmızı çizgimize tecavüz etmeye başladılar: Ukrayna'yı NATO içine çekmeye çalıştılar.  

2008'de Bükreş'teki toplantıda Gürcistan'a ve Ukrayna'ya NATO kapılarını açtılar. NATO'da işler nasıl işliyor? Almanya, Fransa ve başka Avrupa devletleri bu gelişmelere karşıydılar. Fakat sonra dediler ki "Bush bize o kadar baskı yaptı ki kabul etmek zorunda kaldık". Putin:  Bu tam bir saçmalık, anaokulundaki çocuklar gibi."

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir