Portekiz'de siyasi yelpazenin sol kanadındaki sosyal demokrat çizgideki Sosyalist Parti oylarını %5 artırarak, hükümetini sağlamlaştırdı. Sosyalist Parti seçim öncesinde Komünist Parti+Yeşiller ittifakı ve Sol Cephe ittifakı Partisi desteği ile hükümet olabiliyordu.

Seçimlerde Komünist Parti+Yeşiller ittifakı % 1.8 oy kaybederek 12 milletvekilinden 6'sını kaybetti. Sol Cephe ittifakı Partisi ise % 5 oy kaybederek 19 milletvekilliğinden 14'ünü kaybetti.

Nispi temsil seçim sistemi Komünistler+Yeşiller ve Sol İttifak Partisi'nin milletvekili sayısını olumsuz etkiledi. Sol İttifak Partisi Avrupa çapında örgütlü olan Avrupa Sol Partisi üyesi.   

Covit salgını Portekiz halkını büyük ölçüde sarstı ve siyasi istikrarsızlığı tetikledi. Bu ülkede 2 yıl içinde 3 seçim yaşandı. Popülist sağ parti ise oyunu % 5.8 arttırdı ve 1 olan önceki milletvekili sayısını 12'ye çıkardı.

Sol İttifak Partisi Marksist Demokratik sosyalizm çizgisinde ve ekolojik sosyalizm akımını içeriyor.  Köklü bir parti olan Komünist Partisi Yeşiller ile uzun bir zamandan bu yana işbirliği yapıyor. Amerikan emperyalizmine ve tekellere karşı mücadele eden Komünist Partisi işçi sendikaları içinde ve devrimci gençlik içinde önemli bir desteğe sahip.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir