Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'nın, bölgenin ve halkının barış ve huzurunu cesurca savunmasını tamamen destekliyoruz." dedi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Ukrayna'daki gelişmelerle ilgili ülkesinin devlet televizyonuna açıklamalarda bulundu. "Kuzey Amerika imparatorluğu ve NATO'nun askeri yollarla Rusya'yı bitirmeyi, Rusya'yı durdurmayı ve halihazırda bir gerçeklik olan çok kutupluluğa son vermeyi amaçladığı sürecin gelişimini gözlemliyoruz." diyen Maduro, "Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'nın, bölgenin ve halkının barış ve huzurunu cesurca savunmasını tamamen destekliyoruz." ifadelerini kullandı.

"Rusya'nın güvenliği, dünyanın güvenliğidir." diyen Maduro, Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerinin, kendisini katliamla sindirmeye çalışan Ukrayna'daki faşist iktidara karşı meşru bir direniş sergilediğini belirtti. Putin'in meseleye çözüm bulma çabalarına karşın ABD ve NATO'nun bu çatışmayı Rusya'yı daha fazla kuşatmak için kullandığını söyledi.

ASKERİ İŞ BİRLİĞİ EN ÜST DÜZEYDE

Putin'in liderliğiyle Rusya'nın dünya sahnesinde askeri, ekonomik ve siyasi bir güç olarak yeniden yükseldiğini kaydeden Maduro, "Komutanımız Chavez bu gerçeği çok iyi anlamış ve Başkan Putin'le çok derin bir dostluk geliştirmişti. Bolivarcı Devrim daima Rusya'yla ve Devlet Başkanı Putin'le beraberdir." dedi.

Maduro, geçen Çarşamba başkent Karakas'ta Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuri Borisov'u ağırlamış ve Rusya'yla bir dizi askeri iş birliği anlaşması imzalandığını duyurmuştu. Borisov, Başkan Maduro ile Devlet Sarayı'nda yaptığı görüşmeden sonra basın mensuplarına "teknik-askeri ve bilimsel-askeri iş birliğimiz yeni bir düzeye ulaştı." açıklaması yapmıştı.

AMERİKANCI MUHALEFET HER YERDE AYNI

Diğer yandan Venezuela'da Amerikan destekli muhalefetin lideri Guaido, yaptığı açıklamada "Rusya'nın kontrol ettiği sözde 'cumhuriyetleri' reddediyoruz. Ukrayna'nın yanındayız." dedi. Guaido, "Rusya'nın saldırganlığı tüm demokratlar tarafından koşulsuz şartsız reddedilmelidir. Küresel otoriterliğin her biçimde yükselişine birlikte karşı koymalıyız." ifadelerini kullandı.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir