ABD'nin 18 Mart 2019'da Suriye'nin Baghuz bölgesinde sivilleri hedef aldığı ortaya çıktı.

Amerikan Ordusu 2019 yılında, terör örgütü DEAŞ'ın Suriye'de elindeki son toprak parçası, Irak sınırındaki Baghuz'da düzenlediği hava saldırısında 70'ten fazla sivili hedef aldığı iddiası New York Times'dan geldi. Amerikan Ordusu ise, sivillerin öldüğü bu hava saldırısının haklı ve meşru olduğunu savundu.

18 Mart 2019 tarihinde Amerikan Ordusu, Suriye'de DEAŞ'a karşı savaştığı sırada, terör örgütünün elindeki son toprak parçası olan Irak sınırındaki Baghuz'a hava saldırısı düzenledi. O saldırıda 70'ten fazla sivilin öldüğü ortaya çıktı.

Habere göre, Amerikan insansız hava araçlarıyla yeri tespit edilen sivil grubun üzerine daha sonra F-15E tipi savaş uçaklarıyla 3 ayrı saldırıda 2 tondan fazla bomba atıldı. Üstelik bombalanan bölgede sivillerin olduğu drone araçları ile görülüyordu.

Saldırının ayrıntıları aylar süren gizli belge ve raporların incelenmesi, ismi gizli tutulan ilgili personel ve yetkililerle doğrudan yapılan görüşmeler sonucunda bir araya getirildi.

Amerikan Merkez Komutanlığı CentCom sözcüsü Yüzbaşı Bill Urban, saldırı sırasında alanda sivil bulunmadığından emin olduklarını ifade etti.

Açıklamada, ismi verilmeyen ABD müttefiki bir ülkenin çektiği yüksek çözünürlüklü drone görüntüleri vardı. Yüzbaşı Bill Urban, bize bu görüntüler saldırının ardından geldi dedi. O görüntülere göre ölenlerden 16'sının DEAŞ militanı, 4'ünün sivil olduğu sonucuna vardıklarını söyledi.  

"Ancak geri kalan 60 ölünün durumunun belirlenemediği" bilgisine de yer verildi.

O dönemde Baghuz, terör örgütü DEAŞ'ın Suriye'de elinde tuttuğu son yerdi ve Baghuz'u kaybettikten sonra örgütün Suriye'de kontrol ettiği bölge kalmamıştı

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir