Nepal KP (Maoist Merkez) ÇKP'yi Ziyaret Etti
İpek Yolu Projesinde Birlikteyiz

Ferdi Bekir
3 Nisan 2024


Bugün Nepal'de Nepal KP (Maoist Merkez) önderliğinde bir koalisyon hükümeti işbaşında. Nepal KP Marksist Leninist ise ana muhalefet partisi olarak görev yapıyor. Bugün devlete hakim olan Nepal komünistleri sosyalizm önderliğindeki demokratik halk devrimini tamamlayıp, barışçı bir şekilde sosyalizme geçişe hazırlanıyorlar. ÇKP Merkez Komitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkan Yardımcısı Sun Haiyan, bugün öğleden sonra Nepal Komünist Partisi (Maoist Merkez) Başkan Yardımcısı Narayan Shrestha ile burada bir araya geldi. Narayan Shrestha aynı zamanda Nepal Dışişleri Bakanıdır.


Sun Haiyan, Shrestha'yı yeni görevinden dolayı tebrik etti. Kadın yönetici Sun Haiyan, Çin ve Nepal ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda iki ülke liderleri tarafından varılan önemli mutabakatın ortaklaşa uygulanması için Çin tarafının Nepal tarafıyla birlikte çalışmaya istekli olduğunu söyledi. Sun Haiyan, Pratik işbirliğini hızlandıracağız ve temel çıkarlarımız ve başlıca kaygılarımızı ilgilendiren konularda birbirimizi destekleyeceğiz diye belirtti.


ÇKP, Nepal Komünist Partisi (Maoist Merkez) ile birlikte partiler arası fikir alışverişlerini güçlendirmeye, devlet yönetişimi ve hükümet idaresi işlerinde karşılıklı öğrenmeyi derinleştirmeye ve kapsamlı ve çok yönlü sosyal ve ekonomik kalkınma için Çin-Nepal ilişkilerini ve işbirliğini arttırmaya hazır olduğunu ifade etti.


Shrestha iki ülke ve iki Parti arasındaki ilişkilerden övgüyle söz etti. Shrestha, "Nepal sol koalisyon hükümetinin Çin tarafını önemli bir müttefik olarak gördüğünü ve tek Çin ilkesine sıkı sıkıya bağlı olduklarını söyledi. Nepal, herhangi bir gücün Nepal topraklarını kullanarak Çin karşıtı faaliyetlerde bulunmasına asla izin vermeyecektir. Nepal tarafı, çeşitli alanlarda değişim ve işbirliğini güçlendirmek, ÇKP'den yönetişim deneyimlerini öğrenmek, yüksek kaliteli Kuşak ve Yol işbirliğini teşvik etmek ve Nepal-Çin ilişkilerini yeni bir boyuta taşımak için Çin tarafıyla birlikte çalışmayı sürdürmeyi arzulamaktadır".

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir