Yaşasın Küba Kampanyası Sürüyor: ABD Demokratik Sosyalist Örgütünden Büyük Destek

Uluslararası alanda süren "Yaşasın Küba" kampanyası, Küba devrimine karşı ABD önderliğindeki ekonomik ambargo ve saldırıları protesto etti. Pazartesi günü, Meksika Devlet Başkanı López Obrador da ABD önderliğindeki Küba'ya yönelik ekonomik ambargoyu kınadı.

López Obrador, ABD'nin 50 yılı aşkın süredir adaya uyguladığı yaptırımlara atıfta bulunarak, "Küba'nın siyasi olarak tecrit edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Küba'da kalmaya karar verdikleri için Kübalıları boğmamalı" dedi.

"Ekonomik ablukaya karşıyım, insanlık dışı bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Kimsenin bir halkı tecrit etmeye ve boğmaya hakkı yok" diye vurguladı ve ABD'nin önlemlerini "ilkel ve geri" olarak eleştirdi. Çünkü her ülkenin kendi sistemini seçme hakları var. Küba'nın hükümet etme sistemi, kendi özellikleri ve kendi tarihi ile uyum içindedir.

"Yaşasın Küba" uluslararası kampanyasının bir parçası olarak, dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce sosyal ve siyasal örgüt ABD'nin uyguladığı ekonomi ambargoyu protesto etmek için seslerini yükseltti.

Örneğin şöyle sloganlar var: "New York'tan yüksek sesle ve net itiraz: ABD müdahalesine HAYIR! Küba'dan Elinizi Çekin! Küba Halkının yanında olun", Halkın Forumu, adlı işçi sınıfı örgütü bu sloganları öne sürdü. Tricontinental Sosyal Araştırmalar Enstitüsü'nde çalışan eğitimci Nhondo Erskog, "Küba, yalnızca kendi eğitim kalkınmasında değil, Afrika ile eğitim dayanışmasında büyük sıçramalar yaptı. Küba ABD'nin ağır yaptırımlarına maruz kalmasına rağmen binlerce insana Küba'da eğitim görme fırsatı sağladı" dedi.

Miami'deki Demokratik Sosyalistler örgütü de "Acımasız ablukaya son verilmesini isteyen Kübalıların büyük çoğunluğunun yanındayız. ABD Başkanı'nı, tüm dünyada salgına karşı mücadelenin güçlenmesi için hem Küba'ya yardım etmeliyiz hem de Küba'dan dünyaya doğru COVID yardımına izin vermeye çağırıyoruz!" dedi.

Başkent Havana dışındaki Küba'nın diğer kentlerine uçuşları iptal ettiren, yolcu gemilerinin adaya yanaşmasını yasaklayan ve Amerika'da yaşayan Kübalıların Küba'daki ailelerine para havalelerini kısıtlayan eski ABD Başkan Donald Trump'ın yönetimi sırasında Küba'ya yönelik yaptırımlar büyük artış göstermişti.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir