Mayıs ayında Putin Çin'e önemli ziyaret yapacak


Putin ile Rusya Fededarasyonu KP Lideri Arasında Diyalog

Rusya Fededarasyonu Komünist Partisi, Putin'e Cumhurbaşkanı Seçildikten Sonra İlk Ziyareti Çin'e yapın dedi. Putin yanıt verdi: Önerinizi kesinlikle ciddi olarak değerlendireceğim.

Rus "Kommersant" gazetesi dış işleri sözcüsü Peskov'un Putin'in Çin'i ziyaret etme planını doğruladığını ancak Putin'in Çin ziyaretinin kesin tarihini açıklamadığını belirtti. Habere göre Peskov, Putin'in Çin ziyaretinin kesin tarihini açıklamak için "çok erken" olduğunu söyledi. RIA Novosti ve diğer Rus medya organlarında daha önce yer alan haberlere göre, Rusya devlet başkanlığı seçimleri için resmi oylama 15-17 Mart tarihleri arasında yapıldı ve Putin seçimi kazandı. Batılı Reuters haber ajansı 19 Mart'ta kaynaklara dayandırdığı haberinde Putin'in Mayıs ayında Çin'i ziyaret edebileceğini bildirmişti. Bu ziyaret Putin'in yeni dönemindeki ilk yurtdışı gezisi olabilir.


Rusya Federasyonu Komünist Partisi Merkez Komitesi Başkanı Zyuganov, Putin'in 19 Mart'ta parlamentodaki çeşitli partilerin başkanlarıyla bir araya geldiği toplantıda, Putin'e yeni dönemindeki ilk yurtdışı gezisinin Çin'e olmasını önermişti. Putin ise gülümseyerek "Söylediklerinizi kesinlikle ciddiye alacağım" şeklinde yanıt verdi. Rus "Izvestia" gazetesinin 19 Mart tarihli haberine göre, "Putin'in yakın gelecekte Çin'i ziyaret edip etmeyeceği" sorusuna Peskov, "Şu anda Başkan'ın birkaç ziyareti ve en üst düzeyde birkaç temas hazırlanıyor" yanıtını verdi. "Izvestia" dış işleri sözcüsü Peskov'un Putin'in yakın gelecekte Çin'i ziyaret etme olasılığını göz ardı etmediği yorumunu yaptı.


https://marksizm.org.tr/natoya-teslimiyet-ve-denge-politikasi-ic-ice-hukumet-sozcusu-nato-disi-iliskilerimiz-natonun-alternatifi-olarak-gorulemez/

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir