Kuzey Irak'ta Kürt Bölgesi anayasası Üzerine NTV Haberi

İki Kurucu Parti Ne Düşünüyor ?

Yayın Tarihi 11 Ekim 2023

Kuzey Irak'ta, Irak Kürdistan Demokratik Partisi ile Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği, "bölgesel" olarak tanımladıkları anayasa taslağı üzerinde anlaştı.

http://arsiv.ntv.com.tr/news/181483.asp

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği ile Barzani liderliğindeki Irak Kürdistan Demokratik Partisi'nin üzerinde anlaşmaya vardığı yerel anayasa taslağı ile henüz üzerinde çalıştıkları federal Irak anayasası, Irak'ı Arap ve Kürt bölgeleri olarak ikiye bölmeyi amaçlıyor. Federe Irak Kürdistan Bölgesi Anayasası'nın detaylarında Türkiye'yi de yakından ilgilendiren unsurlar bulunuyor.

"ANAYASADAN ALINTILAR"

 Irak Kürdistan bölgesinde yaşayan halk, Kürtler ile Türkmen, Asuri, Keldani ve Arap azınlıklardan oluşur.

  Kürdistan bölgesinin başkenti Kerkük'tür.

  Kürdistan Federe Bölgesi'nin kendine ait bir bayrağı bulunacak ve bu bayrak Irak Federal Cumhuriyeti bayrağından farklı olacaktır.

  Kürdistan federe bölgesinin resmi dili Kürtçe'dir. Federal hükümetle yapılacak yazışmalar Arapça ve Kürtçe yapılacak, Arapça öğrenim görme zorunlu olacaktır.

  Türkmen dili eğitim ve kültür amaçlı bir dildir, Türkmenler va Asuriler kendi dillerinin yanı sıra ders olarak Kürtçe eğitim de görecektir.

  Federe Kürt Bölgesi Anayasası'na aykırı olmayacak şekilde her vatandaş dini vecibelerini yerine getirmede özgürdür.

  Federe Kürdistan Bölgesi milli meclisi ve bakanlar kurulunda azınlıklar da adil bir şekilde temsil edilecektir.

SOL KANAT PARTİNİN ANAYASA KONUSUNDAKİ GÖRÜŞÜ

Sol kanattaki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin Türkiye temsilcisi Bahros Galali, Anayasa konusunda yapılan parlamento toplantısının kesinlikle bağımsız bir devlet kurulmasına yönelik olmadığını söyledi. Galali, önümüzdeki günlerde Türkmenlerin de parlamentoya katılabileceğini açıkladı. Galali, parlamentonun ikinci toplantısını 8 Ekim Salı günü Süleymaniye'de yapacağını da söyledi. Galali: amacımız öncelikle Kürt siyasi grupları arasında barış sağlanması ve sonrasında bu barışın diğer gruplar arasında da sağlanmasıdır. 

GALALİ : "TÜRKİYE'NİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR"

"Bildiğiniz gibi bu toplantı 6 yılın ardından yapılan ilk toplantı ve bölgedeki iki büyük parti tarafından gerçekleştiriliyor. Yeni birşey değil, Ankara sürecinin bir parçası. Bölgede bir Kürt devleti kurmak gibi siyasi bir planımız yok. Bu tamamen olağan bir meclis görüşmesidir. Barış ve istikrar için çalışmalar yapacak. Dolayısıyla Türkiye'nin ve bölgedeki tüm ülkelerin desteğine ihtiyacımız var……

TÜRKMENLERİN STATÜSÜ

Galali: Türkmenlerin Erbil'deki parlamento toplantısında yer  almamasını ise geçici bir durum olarak değerlendirdi. Partisinin Parlamento'da Türkmenlerin de yer almasından yana olduğunu hatırlatan galali, Kürdistan Demokrat Partisi lideri Barzani'nin de Türkmenlerin katılımına sıcak bakmaya başladığını söyledi. Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin Türkiye Temsilcisi Bahros Galali, önümüzdeki günlerde Türkmenlerin parlamentoya katılmasının söz konusu olabileceğini açıkladı. Galali, Türkmenlerin parlamentoya katılması durumunda hem KDP'den hem de KYB'den sandalye alacağını söyledi. Türkiye ile iyi ilişkiler içindeyiz ve bunun bozulmasını istemiyoruz, tabii ki beklentilerimiz var.  Parlemento Toplantısının ardından KYB lideri Talabani'nin Ankara'ya bir heyet göndererek toplantı hakkında bilgi vermek üzere bir heyet göndermesi de gündemde."  

KDP LİDERİ KÜRT BÖLGESİ BAŞKANI BARZANİ'NİN GÖRÜŞLERİ

"Kürdistanlılar, sadece Kürtler değildir, Kürdistan'da var olan, yaşayan, Kürtler kadar hak ve değer sahibi olan, azınlık da kabul etmediğimiz milletlerin devleti olacaktır." "Bunun için devlet,  Kürt devleti değil, Kürdistan Devleti olacaktır."

Ayrıca Barzani devletin karakterini de belirtti ve dedi ki: "Irak Devleti, federal nitelikte olacak. Onun içinde kurulacak devlet de, Kürdistan Federal Devleti olacak."   "Anayasanın hazırlanmasının öncelikli amacının Kürdistan Bölgesi'ndeki tüm farklılıkların haklarını korumaktır. Birlikte yaşam teminatının Kürdistan Bölgesi'ndeki tüm bileşenler ve herkesin haklarının güvence altına alındığı bir anayasadan geçer. Anayasa sadece bir parti, bir millet veya bir bileşen için değildir. Anayasa, Kürdistan Bölgesi'nin tüm renklerinin eşit haklara sahip olması için bir temel olmalı. Şimdi bu anayasasının yazımı için adım atıyoruz. Bu anayasanın herkes için güven numunesi olmasını istiyoruz. Bu anayasa her zaman gurur duyduğumuz değerler olan demokrasi, ifade özgürlüğü ve Kürdistan Bölgesi'ni diğerlerinden ayıran temel prensipleri korumalıdır. Anayasa, Kürdistan Bölgesi'ndeki siyasi nizamını düzenlememiz içindir. Anayasa, bu ülkede yasaların üstünlüğünü sağlamak içindir. (…) Hedefimiz, anayasada vatandaşlık hukukunun savunulmasıdır ki bu en temel hedeflerden biridir. Bu ülkede birçok farklılığımız var. Genel olarak Irak'ta, özel olarak da Kürdistan'da farklılıklarımız var. Biz Kürdistan'daki bileşenlere 'azınlık' demiyoruz. Çünkü Kürdistan'ın güzelliği bu mozaikte ve birlikte yaşam kültürümüzdedir."

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir