Küba Devrimi'nin lideri Fidel Kastro, 1945 yılında Nazi Almanyası'na karşı kazanılan zaferin 70. yıldönümü onuruna yazdığı bir makalede Rusya ve Çin'in işbirliği içinde olmasının dünya barışı ve küresel ölçekte güvenliğin "güçlü kalkanı" olduğunu belirtti.

Kastro, Küba gazetesi Granma'da yayınlanan makalesinde, "iki büyük güç" Moskova ve Pekin arasındaki işbirliğinin, dünyadaki, insanlığın varlığını tehdit eden tehlikeli eğilimleri durdurabileceğini yazdı.

Küba sosyalizminin lideri Kastro, "Rusya Federasyonu ve Çin halklarının ileri bilim ve teknolojiye, güçlü orduya ve cesur askerlere dayanan derin ittifakı, insanlığın hayatta kalmasının güvencesidir" dedi.

Fidel Kastro, kardeşi Raul Kastro'nunun 9 Mayıs'ta Moskova'daki Zafer Günü Geçit Törenine katılmak üzere Moskova'yı ziyaret etmesini övdü. Fidel Kastro, "Faşist güçlerin işgaline karşı Büyük Yurtsever Savaşı'nda ölen yirmi milyonu aşkın Sovyet vatandaşı, tüm insanlık uğruna hayatlarını verdi" diye yazdı. 

Fidel Kastro, sağlık nedenleriyle 2006 yılında görevi bıraktı, ülkeye gelen önemli liderler Küba'ya geldiklerinde mutlaka Kastro ile görüştüler, bunlar arasında Vietnam lideri Nguyễn Trọng, Putin, Hu Jintao, Xi Jinping ve Sosyalist Demokratik Almanya'nın son lideri Egon Ktenz bulunuyor. Fidel Kastro hayatı terk ettiği 2016 yılına kadar Küba sosyalizmi ve Küba Komünist Partisi'nin sorunları üzerine düşünmüştü, Kastro son günlerine kadar gazeteler için analiz ve fikir yazıları yazdı ve Küba liderlerin danıştığı bir önderdi.

Vietnam Genelkurmay Başkanı Küba ziyaretinde Raul Kastro ile birlikte
Fidel Kastro'nun "okuduğum ve Küba sosyalizmini en iyi anlatan yabancı kitaplardan biri" olarak tanımladığı ve "Bu kitap İspanyolca'ya çevrilmeli Kübalılar bu kitabı mutlaka okumalı…" yorumunda bulunduğu Mao Xianglin'in Küba Sosyalizminin Yolu ve Geleceği kitabı.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir