Díaz-Canel: Küba ile Kuzey Kore arasındaki ilişkiler kadimdir ve karşılıklı saygıya dayanır

Küba Komünist Partisi Genel Sekreteri Díaz-Canel'in Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Ziyareti Büyük İlgi Gördü

Küba Kore

Göreve geldikten sonraki ilk yurtdışı temaslarını gerçekleştiren Küba Devlet Başkanı Díaz-Canel, Rusya'dan sonra ilk ziyaretini sosyalist Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yaptı. Küba ve Kuzey Kore ilişkileri 20 yıldır çok iyi ve yakın düzeyde. Küba heyeti 7500 kişinin katıldığı büyük bir kapalı salon toplantısında büyük sevgi gösterileri ile karşılandı ve katılımcılar Küba Devlet Başkanı Díaz-Canel'in yaptığı konuşmayı ayakta izlediler.

Kore İşçi Partisi ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-Un tarafından karşılanan Díaz-Canel, Küba Komünist Partisi Birinci Sekreteri Raúl Castro ve tüm Kübalıların Kuzey Kore halkına sıcak selamlarını iletti. Ziyaretinin tam da Küba'da Raúl Castro önderliğinde yeni bir kuşağın partide ve devlette önemli görevler üstlenmeye başladığı önemli bir dönemde gerçekleştiğini ifade eden Díaz-Canel, bunun Küba Devrimi'nin sürekliliğinin bir parçası olduğunu, ziyaretinin de bir süreklilik ve işbirliği ziyareti olduğunu belirtti.

KDHC, Küba cumhurbaşkanına etkileyici bir gösteri ile veda etti. Fotoğraf: Devrim Stüdyoları

Küba'nın Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne devlet başkanı düzeyinde bir önceki ziyareti ise Fidel 1986'da gerçekleştirmişti. Yapılan görüşmelerde de, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilerek sürdürülmesi yönünde ortak bir iradenin bulunduğu ifade edildi. Küba ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin tarihselliğine, karşılıklı saygı ve işbirliğine dayalı oluşuna vurgu yapıldı. Fidel ile Kim Il-Sung arasındaki dostluk ve yoldaşlığın ve iki ülke arasında geliştirilen ilişkinin Raúl Castro ve Kim Jong-Il tarafından da güçlendirilerek sürdürüldüğü hatırlatıldı. Yapılan ikili görüşmelerde turizm, eğitim, halk sağlığı, bilim ve teknoloji başlıklarında ortak projelerinin gerçekleştirilmesi üzerine önemli anlaşmalar imzalandı.

Küba Komünist Partisinin Birinci Genel Sekreteri olan Díaz-Canel ve Kübalı heyet bu ziyaretten sonra Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nden ayrıldı ve diğer sosyalist ülkelere Çin, Vietnam ve Laos'a ziyarette bulundu ve önemli işbirliği anlaşmaları imzaladı.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir