Küba Komünist Partisi lideri Miguel Díaz-Canel'in konuşmasından önemli bir kesit

Gerçek bir devrimde zafer için öğrenmek en önemli koşuldur.

Biliyorsunuz, biz bildik ve kanıtlanmış bir yolda yürümüyoruz.

Güçlü Marksist ilkelerimizden vazgeçmeksizin daima yenilikçilik peşinde koşmalıyız, değişmesi gereken her şeyi değiştirmeliyiz. Yolumuzda ilerlerken hatalar yapma olasılığını göz ardı edemeyiz.

Ordu komutanımızın (Raúl Castro) kongreye sunduğu raporda Çin ve Vietnam'ın büyük katkılar sunan ekonomik başarılarından ve halkın yaşamını büyük ölçüde iyileştirmelerinden söz etti. Onların bu başarıları sosyalist planlı kalkınmanın üstünlüklerini ortaya koyuyor. Onlar bizim gibi uzun bir dönem ekonomik ambargo ve şiddetli ekonomik baskılar yaşamadılar ama onlar da reform yolunda ilerlerken hata gördükleri yerlerde düzeltmeler yaptılar, hatta birden fazla kez.

Okullarımızda, yenilikçiliğe, bilimsel kalkınma kavramına, teorik çalışmaya ve Marksizm-Leninizm teorilerinin eğitimine, José Martí ve Fidel Castro düşüncelerinin öğrenilmesine büyük önem vermeye devam etmeliyiz. Marksizm bizim için paha biçilmez bir mirastır: Marksizme göre toplumsal gelişme ile bilimsel-teknolojik gelişme ayrılmaz, bunlar arasındaki ilişkiyi doğru ele almadığımızda hiçbir projeyi başaramayız. İşte bu nedenle bilgi ve bilgi teknolojisi temelli bir sosyalist ekonomi inşa etmek için bu şarttır.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir