Kore İşçi Partisi: ABD ve Güney'deki Kuklaları Savaşı Kışkırtıyor

13 Ocak 2024

Çeviren Ferdi Bekir

Kim Jong-un Kore İşçi Partisi Sekizinci Merkez Komitesinin Dokuzuncu Genel Kurulu Oturumunda yaptığı konuşmada, Kuzey Kore ile Güney Kore arasında uzun süredir devam eden ilişkileri gözden geçirdikten sonra, iki tarafın asla yeniden birleşmeyi gerçekleştiremeyeceğini tespit ettiğini söyledi. Bu nedenle, Kuzey Kore ve Güney Kore arasında "artık aynı soydan gelen bir kardeşlik ilişkisi" değil, tamamen düşmanca bir ilişki olacağını ilan etti.

 GÜNEY KORE İLE İLİŞKİLER YENİDEN ELE ALINACAK

Kore Merkez Haber Ajansı'nın 31 Aralık 2023 tarihli haberine göre, Kore İşçi Partisi Sekizinci Merkez Komitesinin Dokuzuncu Genel Kurulu Oturumu ayın 30'unda sona erdi. Kore İşçi Partisi Genel Sekreteri Kim Jong-un toplantıya katılarak bir rapor sundu. Raporda Koreler arası ilişkilerle ilgili olarak "Kuzey-Güney ilişkileri ve birleşme politikaları konusundaki duruşun yeniden tanımlanması gerektiği" vurgulandı. Kim Jong-un, Kuzey ve Güney Kore arasındaki ilişkinin "artık aynı soydan gelen bir kardeşlik ilişkisi" değil, tamamen düşmanca bir ilişki olacağını söyledi.

 ULUSAL BİRLİK İÇİN ÇALIŞAN KURUMLAR YENİDEN DÜZENLENECEK

Toplantıda, 15 Haziran 2000 Kuzey-Güney Ortak Deklarasyonunun Uygulanması için Kuzey Tarafı Komitesi, Kore'nin Yeniden Birleşmesi için Ulusal İttifak Kuzey Karargahı, Ulusal Mutabakat Danışma Konseyi ve kuzey-güney ilişkilerinin geliştirilmesi için dayanışma örgütleri olarak örgütlenen Tangun Ulusunun Yeniden Birleşmesi Konseyi de dahil olmak üzere Kuzey Kore'nin ilgili tüm örgütlerinin yeniden düzenlenmesine karar verildi. Ayrıca, Kore'nin resmi internet sitelerinde artık ''yeniden birleşme'' başlıklı bölümler büyük ölçüde kaldırılacak.

 ASKERİ KEŞİF VE GÖZETLEME UYDULARI GELİŞTİRME POLİTİKASINA DEVAM EDİLECEK

Rapor, 2024 yılındaki çalışmalar için, geçtiğimiz yılın başarılı deneyimlerine dayanarak yeni yılda üç ek gözetleme uydusunun fırlatılmasını öngörüyor. Raporda ayrıca gemi inşası ve çeşitli insansız silah ve teçhizat ile elektronik savaş araçlarının geliştirilmesi ve üretilmesi yoluyla deniz savaşları etkinliğinin artırılması çağrısında bulunuluyor.

 RUSYA VE MÜTTEFİK DEVLETLERLE OLAN İLİŞKLER GELİŞTİRİLECEK

Kim Jong-un konuşmasının sonunda İşçi Partisi'nin bağımsızlık ilkesine açıklık getirdi; bu ilke anti-emperyalist bağımsız ülkelerle stratejik işbirliği ilişkilerinin geliştirilmesini derinleştirmek ve uluslararası ölçekte emperyalizme karşı ortak eylem ve mücadeleler yürütmektir. Yonhap Haber Ajansına göre bu, Kuzey Kore'nin Rusya gibi "anti-Amerikan" ülkelerle stratejik işbirliğini güçlendireceği şeklinde yorumlanabilir.

SAVAŞA HAZIRLIK

Toplantıya sunulan Rapor, ABD ve müttefiklerinin Kuzey Kore karşıtı çatışma faaliyetlerinin "benzeri görülmemiş" bir düzeye ulaştığına ve bunun yarımadadaki durumu daha öngörülemez ve tehlikeli bir durumun eşiğine getirdiğine dikkat çekti. Rapor, Kuzey Kore'nin savaşa yanıt verme kapasitesini geliştirmeyi hızlandırmasını ve askeri hazırlıklarını tamamlamasını içeriyor.

 Kim Jong Un şuna dikkat çekti:  ''Kuzey Kore'nin gücünün çöküşü ve Kuzey Kore'yi yutarak birleşme peşinde koşan Güney Kore kuklaları, Kuzey Kore'nin başlıca düşmanıdır, güney ile ilişkilerde radikal bir dönüş gerçekleştirilmeli ve Kore Halk Ordusunun Cumhuriyetin güney yarısının tüm topraklarını ele geçirmeye yönelik askeri harekatına uygun olarak savaş için hazırlık yapılmalıdır.''

SOSYALİZME VURGU

 Toplantı sonrası yayınlanan karar metninde sosyalizmin geçerliliğine vurgu yapılıyor :

''Ülkemizin ve halkımızın yol gösteren öncüsü Kore İşçi Partisi, insanlığın ideali ve geleceği olan sosyalizmin ebedi canlılığını daima savunmuş ve programında belirtilen bu değerli ideali ve düşüncenin geçerliliğini yılmaz mücadelesinde zaferlerle hayata geçirmeye devam etmektedir.''

 2024 YILI HEDEFLERİ BELİRLENDİ

Ayın 26-27'sinde toplanan geniş katılımlı Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Oturumunda 2024 yılı hedefleri belirlendi. Kim Jong-un, ülkenin idari çalışma ve ekonomik çalışma sisteminin güçlendirilmesi, hükümetin sorumluluk ve rollerinin daha da arttırılması ve yeni yılda temel sanayi, hafif sanayi, inşaat sanayi ve diğer ekonomik departmanların merkezi görev ve uygulama yöntemlerinin netleştirilmesi üzerinde durdu. Kim Jong Un ayrıca çok sayıda kırsal konut inşası ve diğer adımların güçlendirilmesi, tarımsal üretimin istikrara kavuşturulması, toprak ve çevre koruma ile kent yönetiminin iyileştirilmesi suretiyle kırsal alanların yeniden canlandırılmasının hızlandırılması gerektiğini vurguladı. Toplantıda ayrıca yerel sanayilerin ve su ürünleri yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için temel hedefler belirlendi ve dış ekonomik çalışmaların geliştirilmesi ihtiyacına açıkça işaret edildi. Kore Yarımadası'ndaki durum karşısında Kim Jong-un, Halk Ordusu, askeri sanayi departmanları, nükleer silah departmanları ve sivil savunma departmanlarından savaş hazırlıklarının tamamlanmasını daha da hızlandırmalarını talep etti. Toplantı 2024 ulusal bütçesinin ana hatlarını ve parti önderliği işlevlerinin güçlendirilmesi gündeme alındı.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir