Küresel Sermaye Şirketi Koç Grubu Amerikan Indesit International ile Whirlpool Şirketlerinin Rusya'da Kapatılan İşlerinin Tamamını Satın Aldı

28.06.2022

Küresel Sermaye Firması Koç Grubu'na başlı firma olan Arçelik, ABD'li beyaz eşya üreticisi Whirlpool'un Rusya'daki üretim ve eski Sovyet ülkelerindeki satış ve pazarlama faaliyetlerini azami 220 milyon Euro'ya satın almak için anlaşma imzaladı.

Küresel Büyük Burjuvazi ile İçiçe Geçmiş İşbirlikçi Büyük Burjuvazi

İşbirlikçi büyük burjuvaziye mensup Koç Holding gibi şirketlerin Türkiye içi yatırımları yurtdışındaki yatırımlarından çok daha az. Bu sınıf küresel mali sermaye ve G7 sermaye grupları ile en fazla içiçe girmiş olan sınıf. Bu şirketler sadece Türkiye halkı üzerindeki „ortaklaşa" sömürüden pay almıyor. Aynı zamanda küresel sermaye ile birlikte tüm dünya ülkelerinin halkları üzerindeki sömürüde „ortaklık"  içindeler.

Bu şirketler ellerindeki sermaye ve para varlıklarını küresel düzeyde en yüksek kar getiren şirketlere yatırıyor. Bu yatırımların büyük çoğunluğu vergilendirilmiyor.

Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamaya göre, gerekli izinlerin ve anlaşma koşullarının karşılanmasının ardından Arçelik, Indesit International ve Whirlpool şirketlerinin tamamını Whirlpool EMEA SpAdan satın alacak.

Amerikan Şirketleri 11 ülkede faaliyet gösteriyor 

Satın alınan şirketler arasında Rusyanın Lipetsk kentinde yılda 2,8 milyon adet soğutucu ve çamaşır makinesi üretimi yapan 2 bin 500 çalışanlı üretim tesisi de yer alıyor.

Açıklamada satın alma bedelinin çeşitli değişkenlere göre belirlendiği ifade edilerek şu anki satın alma bedeli üst sınırının 220 milyon Avro olduğu belirtildi.

Arçelikin satın aldığı şirketler Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Belarus ve Moğolistan pazarında faaliyet gösteriyor. 

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir