Haber Sol'da Yayınlanan Röportaj Üzerine Değerlendirmemiz

Haber buradan alınmıştır.

"Kazakistan'da bugünkü eylemcilerin ana gövdesini temelde petrol/doğalgaz, metalürji ve maden sektörlerinde çalışan işçiler ve işsiz gençler oluşturuyor" diyen Aynur Kurmanov, "İşçilerin yerel protestolar olarak başlattığı eylemler kısa zaman içinde büyük kitlesel destek gördü ve bu eylemlerle büyük bir dayanışma hareketi doğdu, greve giden eylemcilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması gibi. Petrole yapılan zam sonrası bizzat bu sektörde çalışan işçilerin harekete geçmesi zaten hayat şartları ve emeğe yönelik saldırılar karşısında birikmiş toplumsal enerjinin açığa çıkmasına neden oldu" ifadesini kullandı. Ayrıca şunları ekledi; "Hareketi yönlendirebilecek güçlü bir sol yok. Pek çok yönden eleştirdiğimiz  Kazakistan Komünist Partisi bile hükümet tarafından muhalif bir odağa dönüşeceği endişesiyle kapatıldı. Yasal çalışma yapabilecek hiçbir sol özne yok ülkede, Sol tamamen baskı altına alınmış durumda." 

Hareket Batılı ve Milliyetçi Oligarklar Tarafından Yönlendirmek İstenebilir, Fakat….  

"Hareket elbette yönlendirilmek istenebilir. Özellikle genç işsizlerin kitlesel katılımı bu açıdan hareketin zayıf karnını oluşturuyor ve hareketin kendi bağımsız politik sloganları yok. Oligarkların hamiliğinde milliyetçiler sahneye girmek isteyebilir. Batıdan henüz eylemlere karşı çıkan bir eleştiri gelmediğine bakılırsa batılı istihbarat örgütleri de bir arayış içinde olabilir. Böyle bir tehlike var ancak şu anda burada renkli devrim görmek bir komplo teorisinin ötesinde bir şey değil" ifadesini kullandı. 

5 Ocak itibariyle taleplerde bir radikalleşmenin göze çarptığına vurgu yapan Kurmanov, "Hükümet başkanının istifası ve demokratik hakların tanındığı 93 Anayasasına dönüş istendi. Yurtdışından dayanışmaya ihtiyaç var. Özellikle devlet şiddetine ve baskısına maruz kalan sendikacılarla ve devrimcilerle. Siyasi ve sendikal hakların derhal tanınması da bir talep olarak dile getirilebilir" dedi. 

Değerlendirmedeki Önemli Bir Sorun 

Sosyalist hareketin lideri Kurmanov Kazakistan'ı Batıcı bir ülke olarak değerlendiriyor, oysa bu ülke Şangay İşbirliği Örgütü üyesi ve aynı zamanda Rusya'nın liderliğinde kurulan 5 Ülkenin dahil olduğu Kolektif Güvenlik Örgütü üyesi. Çin ile stratejik işbirliği düzeyinde yakın ilişkileri var ve 7000 km Rus sınırına sahip bir ülke, Amerika ve Batı ile ilişkiler içinde olması bu ülkenin Batıcı olması anlamına gelmez. Rusya ile çok derin ekonomik ve kültürel bağlara sahip. Ülkede büyük bir Rus azınlık var… 

Kurmanov şöyle konuşmuş: "Rusya'nın batıcı bir hükümetin paçasını kurtarmak adına neden komplo teorileri ürettiğini anlamak güç" diyen Sosyalist Parti lideri Kurmanov, "Burada işçilerin hedefinde Batı sermayesinin ağırlıkta olduğu sektörler ve işletmeler var. Batı Nazarbayev'in kontrol ettiği hükümetten gayet memnun. Türkiye ile entegrasyon aracılığı ile AB'ye yanaşıyorlar, ABD'nin ülkedeki askeri varlığı sürekli artıyor" ifadesini kullandı. 

Kazakistan'da Ciddi Bir Sosyalist İşçi Partisi Var: Kazakistan Halk Partisi 

Kazakistan Halk Partisi bu ülkede komünist geleneği ayakta tutmak için mücadele ediyor ve işçiler içinde örgütleniyor. Partinin Genel Sekreteri Syzdykov birikimli bir politikacı, bu partinin Rusya Federasyonu Komünist Partisi ve Çin Komünist Partisi ile çok iyi ilişkileri var;  http://www.xinhuanet.com/english/asiapacific/2021-03/31/c_139850323.htm     

Ayrıca bakınız;  http://www.xinhuanet.com/english/2021-03/31/c_139850243.htm 

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir