Kadınlar Bilimde Daha Fazla Öne Çıkıyor, Fakat Bu Gizleniyor

Gülizar Özkaya

Hu Hailan Birleşmiş Milletler'in düzenlediği 2022 L'Oréal-UNESCO Uluslararası Bilim Kadınları Ödülü'nü almak için katıldığı ödül töreninde.

49 yaşındaki Çinli sinirbilimci Hu Hailan, Depresyon hastalıklarını tedavi etmede yeni nesil ilaçların geliştirilmesine katkıda bulundu. Hu Hailan, Depresyon araştırmaları ile Birleşmiş Milletler'in düzenlediği 2022 L'Oréal-UNESCO Uluslararası Bilim Kadınları Ödülü'nü kazandı.  Hu Hailan ve diğer dört bilim kadını, 23 Haziran Perşembe akşamı Paris'teki Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Genel Merkezi'nde ödülleri aldılar.

Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi Nörobilim Merkezi'nin profesörü ve yöneticisi olan Hu Hailan, bu yıl ödülü alan en genç ve ödülün yedinci Çinli sahibi oldu. UNESCO, yöneticisi: "Hu Hailan'ın sosyal duygusal davranış ve zihinsel bozukluklar hakkındaki anlayışımızda devrim yaratan nörobiyolojideki öncü keşifleriyle" ödüle layik görüldüğünü söyledi. UNESCO ve L'Oréal Vakfı tarafından 1998 yılında konan ödüller, her yıl çalışmalarıyla günümüzün küresel zorluklarının üstesinden gelmeye katkıda bulunan beş seçkin kadın bilim insanına veriliyor.

COVID-19 salgını nedeniyle UNESCO, son iki yılda ödüller için herhangi bir çevrimdışı tören düzenlememişti. 2020 ve 2021 ödüllerinin on kazananı da Perşembe günkü törende hazır bulundu.

Hu Hailan, Çin Küresel TV Kanalı CGTN'ye, ödülün kadın bilim insanlarının katkılarının tanınmasına olanak sağladığını söyledi. "Çinli bilim kadınları geride kalmak istemiyor ve kadınlar daha iyi olmak için yarışıyor. Bu ödül de dahil olmak üzere pek çok alanda çok sayıda öne çıkan bilim kadınını görüyoruz" dedi. "Daha önce öne çıkan diğer kadınların saflarına katılmaktan onur duyuyorum. Onlar benim kahramanlarım oldular ve çalışmalarımda bana ilham verdiler. Bu cesareti diğer genç kadınlara da aktarmayı ve bilime olan sevgimi paylaşmak istiyorum.

Hu Hailan laboratuvarda.

"Benim için bilim insanı olmaktan daha iyi bir kariyer olamaz. Kurumlarda sevdiğin şeyi yapman için sana destek olunuyor ve teşvik ediliyorsun."

Hu kendisini kışkırtan gelişmeyi şöyle açıkladı:

2017'de Dünya Sağlık Örgütü açıkladığı Depresyon Hastalık Yükü (BoD, bir hastalığın genel etkisini ölçen bir barometre) kanser ve kalp-damar hastalıklarını geride bırakmış durumdaydı. Bu istatistik beni çok etkiledi. COVID-19 Depresyon Hastalıklarını çok daha fazla arttırdı.

Bu çok büyük bir sorun. Bence her bilim insanı tüm insanlığa katkıda bulunma duygusunu paylaşıyor… araştırmasının anlamlı olmasını ve insanların sağlığını ve yaşam kalitesini iyileştirmesini istiyor."

Ödülü diğer kazananlar:  

Biyokimya ve bulaşıcı hastalıklar gibi alanlardan gelen bu yılki ödül sahipleri, son birkaç yılda özellikle anlamlı olduğu kanıtlanmış çalışmalarla dikkat çekiyor. 2022'de onurlandırılan diğer dört bilim insanı, Afrika Ruanda'daki Equity Üniversitesi'nde pediatri profesörü ve küresel sağlık rektör yardımcısı Prof.  Agnès Binagwaho; Küba'daki Pedro Kouri Enstitüsü (IPK) Tropikal Tıp Enstitüsü Araştırma Merkezi müdürü Profesör María Guzmán; Profesör Katalin Karikó, Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Okulu'nda yardımcı profesör ve ABD'de BioNTech RNA Pharmaceuticals'da kıdemli başkan yardımcısı; ve İspanya'daki Nörobilim Enstitüsü'nden (CSIC-UMH) Profesör Ángela Nieto.

L'Oréal'in kurumsal sorumluluk sorumlusu ve L'Oréal Vakfı'nın üst düzey yöneticisi CAlexandra Palt, CGTN'ye verdiği demeçte bilim adamlarının bazı ortak özellikleri paylaştığını söyledi. "Azimleri, engelleri aşma yetenekleri ve dayanıklılıkları takdire şayan" dedi. "Ve hepsi de çok mütevazi. Bilim insanlarının hak ettikleri takdiri ve dünya ölçeğinde tanınmayı elde etmeleri gerekiyor. Kadın bilim insanları çok önemli bir rol oynuyor, ancak onların yaptıkları erkeklerden daha az biliniyor, kadınların bu alanda varlığına ihtiyacımız var. "Ve bu tip kadınlar liderlik statüsünde olmalı. Dünya çapında genç nesil kadın bilim insanlarının daha açık sözlü ve cesur konumda ve adım adım liderlik pozisyonlarına ilerliyorlar.

Hu Hailan, okulda kendi öğrencilerinin yarısından fazlasının şu anda kadın olduğunu söyledi. Bazı yıllarda bu oran yüzde 70'in üzerinde olduğunu belirtti. "Bilim alanında çalışan kadınlara önerilerimi kendi deneyimlerimden çıkarıyorum. Sevdiğiniz ve başarılı olduğunuz şeyi yapın ve ona bağlı kalın. Bu, yalnızca verimlilik açısından değil, aynı zamanda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayarak sizi en iyi şekilde ödüllendirir. Şu an bilim insanı olmak için en iyi zaman, Biyolojide büyük yeni buluşlar için bir devrim noktasında olabiliriz. Artık yeni sırları ortaya çıkarmaya çok daha yakınız."

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir