Pakistan, Türkiye ve İran hükümetleri İstanbul, Tahran ve İslamabad şehirlerini stratejik olarak birbirine bağlayacak olan ulus-aşırı ve kıta-aşırı demiryolunu canlandırmak için tarihi bir fırsat yakaladılar. Tamamlandığında yaklaşık 60.640 km uzunluğunda olacak demiryolunu başından sonuna tek yön olarak gitmek 12 gün sürecek.

Bu üç gelişmekte olan ülke endişe verici enflasyon, değeri düşen para birimleri ve koronavirüs pandemisinin rahatsız edici şekilde ekonomileri felce uğratan yeni dalgaları arasında ekonomik olarak toparlanmaya çalışırken, bu yeni demiryolu hattının güçlü ekonomik kazanımlara yol açacağı düşünülüyor.

21 Aralık 2021 tarihinde Türkiye tarafından üretilen İslamabad-Tahran-İstanbul yük treni ilk yolculuğuna İslamabad istasyonundan İran'ın Zahedan şehrine gerçekleştirdi; trene buradan İstanbul'a götürmek üzere çeşitli ürünler yüklendi.

İslamabad-Tahran-İstanbul (İTİ) demiryolu hattının açılış törenine Pakistan Demiryolları Bakanı Azam Khan Swati ve İTİ tren projesi genel müdürünün yanı sıra Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ve ticari danışmanı Razak Davud katılım gösterdi. Yük treninin yola çıktığı açılış törenine Türkiye, İran, Kazakistan ve Özbekistan büyükelçileri de katıldı.

İslamabad-Tahran-İstanbul (İTİ) demiryolu hattı, bölgesel Avrasya ticaret ağına giden ilk devrimci adım olarak değerlendiriliyor. Bu demiryolu hattı, yapılacak ticaretten faydalanacak olan Pakistan, Türkiye ve İran açısından etkisi uzun vadeli olacak çığır açıcı bir "jeo-ekonomik" fırsat olarak değerlendiriliyor.

Yine, Çin ile Pakistan arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasıyla birlikte bu demiryolu hattının diğer tarafları da Çin'e vergiden muaf bir şekilde doğrudan ihracat yapabiliyorlar.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir