İspanya Komünist Partisinden Rusya Federasyonu Komünist Partisi'ne Dayanışma Mesajı

Çeviren: Vehbi Önal

Giriş: Bu yazıyı Rusya'daki iç siyasi rekabeti ortaya koymak için yayınladık. Batı basınında çıkan haberlere göre Ukrayna krizi Putin'in Partisi Birleşik Rusya'ya avantaj sağladı.

Putin Partisi Komünist Partisi'ne Karşı Seçim Hilelerine Başvurmaya Devam ediyor

Rusya'da 9-11 Eylül 2022 tarihleri arasında ülkenin seksenden fazla bölgesinde belediye ve bölge seçimleri yapıldı. Merkez Seçim Komisyonu, Rus hükümeti tarafından kurulan ve uzaktan elektronik oylamaya izin veren ve seçim sonuçlarının tahrif edilmesini kolaylaştıran bir sistemle Birleşik Rusya'nın adaylarının zaferini bildirdi. Kullanılan oyları kontrol eden hükümet organı, muhalefet tarafından denetlenememektedir; bu durum Rusya Federasyonu Komünist Partisi tarafından defalarca kınanmıştır: Merkez Seçim Komisyonu, iktidardaki parti olan Birleşik Rusya'ya hizmet eden bir kurumdur.

Geçmişte sonuçları manipüle etmek ve oyları Komünist Parti'nin elinden almak için kullanılan mekanizmalar arasında seçim komisyonlarına rüşvet verilmesi, sandıkların hileli bir şekilde doldurulması ve seçmenlerin sandık görevlilerinin suç ortaklığıyla belirli seçim merkezlerinde oy kullanmaları için çeşitli seçim merkezlerinden otobüslerle geçirilmesi yer alıyordu. Ülke genelinde daha önceki tüm seçimlerde sandıklara müdahale ve sandıkların doldurulması vakaları kaydedilmiş ve bunların birçoğu mahkemeye taşınmıştır. Bu utanç verici oyunlar skandallara yol açmış, ancak hükümet veya Putin önderliğindeki Birleşik Rusya seçim sürecinin temiz olmasını sağlamak için demokratik ve şeffaf mekanizmalar kurmamıştır.

Aksine, manipülasyonu kolaylaştırmak için SDR'nin oluşturulmasıyla birlikte üç gün boyunca oy kullanma imkanı, neredeyse bin komünist adayın seçime girmesini engelleyen yargı organlarının keyfiliği, televizyonda ve basında yürütülen skandal niteliğindeki anti-komünist kampanya, partinin seçim materyallerinin baskı altına alınması ve imha edilmesi, sayım sırasında gözlemcilerin sık sık dışlanması ve komünist adayların polis tarafından tutuklanması, iktidardakilerin niyetlerine ihanet etmiştir, Partinin seçim materyallerinin baskı altına alınması ve imha edilmesi, sayım sırasında gözlemcilerin sık sık dışlanması ve komünist adayların polis tarafından tutuklanması, her şeye rağmen Komünist Parti'nin bu hileli seçimlerde ülkedeki ikinci siyasi güç olarak kalmasını engelleyemeyen yetkililerin niyetlerini ortaya koymaktadır.

Omsk'tan Krasnodar'a, Penza'dan Moskova'ya kadar pek çok şehir ve bölgede seçim sonuçları manipüle edilmiştir. Örneğin Moskova'da Birleşik Rusya 1.294 belediye koltuğu ya da toplamın yüzde 91'ini kazandı. Rus Komünist Partisi, halk oylamasında bariz bir tahrifat olduğunu gösteren beklenmedik bir sonuçla sadece 42 bölgeyi kazandı.

Komünist Parti lideri Gennadi Zuganov'un dediği gibi, seçimler "temelde demokratların değil hırsızların seçilmesidir" ve "seçimlerin ve iktidarın meşruiyetine ve ülkedeki iç istikrara zarar vermektedir".  Rus komünistleri zor koşullar altında çalışmaktadır: Rus kapitalizmi çıkmazdadır ve yalnızca sosyalizmin yeniden canlanması ülkenin yeniden inşasına ve güçlenmesine olanak sağlayacaktır.

İspanya Komünist Partisi, Rusya Komünist Partisi'nin uzun yıllardır maruz kaldığı ve Putin'in Birleşik Rusya Partisi'nin sorumluluğunda olan seçim manipülasyonlarını kınamakta ve Rus yoldaşlarıyla dayanışma içinde olduğunu ilan etmektedir.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir