Nicolás Maduro İran'da: İran ve Venezuela 20 Yıllık İşbirliği Antlaşması İmzaladı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro, İranlı mevkidaşı Seyid Ebrahim Raisi ile Tahran'da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, İran İslam Cumhuriyeti ile özellikle tarım ve gıda üretimi alanlarında işbirliği anlaşmaları imzaladıklarını duyurdu.

İki cumhurbaşkanı siyasi, kültürel, ekonomik, petrol, petrokimya ve turizm alanlarında bir dizi ikili işbirliği anlaşması imzaladı.

Başkan Maduro düzenlediği basın toplantısında "İnanıyorum ki halklarımızın geleceği için yıkılmaz bir dostluk yaratacağız ve ülkelerimizin zorluklara karşın nasıl büyüdüğüne ve yeni bir dünyanın nasıl geliştiğine tanık olacağız" dedi.

Başkan Maduro İranlı mevkidaşıyla birlikte, İran topraklarının %70'inin çöl olduğuna ve bu nedenle gıda üretiminin topraklarının sadece %30'unda gerçekleştiğine dikkat çekti. Venezüella'da ise 30 milyon ekilebilir hektarlık bir alanın bulunduğunu ve bu tarım alanının sadece yerel gıda üretimini arttırmakla kalmayıp aynı zamanda "İran'a ve Asya'nın tüm bu bölgesine ihracat için gıda üretmeye" de olanak sağlayacağını  belirtti.

Maduro, İran'ın tarihsel deneyimine dayanarak, iki ülke arasında teknolojik ittifakın üretim seviyelerini arttırmak için temel bir avantaj olduğuna dikkat çekti.

Maduro, Venezüella'da iç pazarı beslemek ve İran ile Asya bölgesine ihraç etmek üzere gıda üretimi için İran ile ortak projelerin teşvik edileceğini bildirdi. "Ülkelerimizin egemenliğini ve gıda güvenliğini pekiştirmek elzemdir" diye vurguladı. Bu hafta doğrudan Karakas-Tahran uçuşları başlayacak.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir