Irak Kürt Yönetimi ve Bölgedeki Kürt Halkı Halepçe Katliamını Lanetledi 

Irak Kürt Yönetimi ile Merkezi Irak Hükümeti Arasında Güç Oyunları Sertleşiyor

Rojat Kaya

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi liderleri Cumartesi günü, 1988 yılında Halepçe'ye düzenlenen kimyasal saldırının kurbanlarını, yaşanan büyük trajedinin 36. yıldönümünde andı. KBY Başkanı Neçirvan Barzani yaptığı açıklamada şunları söyledi "Halepçe'ye yapılan kimyasal saldırı, kendi vatanında hak, onurlu bir yaşam ve özgürlük talep eden barış yanlısı, hayat dolu, hümanist Kürdistan halkına karşı soykırım, Enfal ve canlı canlı toprağa gömülerek işlenen suçlar halkasının devamıydı. Eğer adalet olsaydı tek başına Halepçe soykırımı Kürdistan halkının tüm meşru haklarının tanınmasına yeterli olurdu.

Bu vesileyle Halepçe'nin, Halepçelilerin ve tüm soykırım mağdurlarının, Enfal'in ve eski rejimin Kürdistan Bölgesi'nde işlediği suçların her yönüyle tazmin edilmesi, her alanda mağdurlara en iyi şekilde hizmet verilmesi gerektiğini vurguluyoruz. Bu nedenle Irak hükümeti üzerine düşen tüm görev ve sorumlulukları yerine getirmeli ve mağdurlar için adaleti sağlamalıdır. Bu tür suçların ve soykırımın bir daha yaşanmaması için küresel düzeyde çalışmalar yapılmalıdır."

Irak Kürt Yönetimi ile Merkezi Irak Hükümeti Arasında Güç Oyunları Sertleşiyor

Çekişen tarafların dünyaya dar burjuva milliyetçi görüşten bakması, ülkede ortak çıkar olan barış ve kalkınma ve halkın refahı için uzlaşma zeminini ortadan kaldırıyor. İrak'taki iç çekişmeler, toplumsal ve siyasal istikrarsızlık bitmek bilmiyor. Irak'ın refah ve kalkınma gereksinimleri sürekli erteleniyor.

Irak'taki karmaşık iç çekişmeler, ABD, İsrail, İran ve Türkiye'nin bu ülkeye müdahale zeminini genişletiyor.

Barzani Kürt halkını haklarını savunmaya ve KBY'nin statüsünü korumaya çağırdı. 16 Mart 1988'de, İran ve Irak arasında sekiz yıl süren savaşın son günlerinde, eski diktatör Saddam Hüseyin rejimine ait savaş uçakları Halepçe kentine ölümcül kimyasal bomba yağdırmış, çoğu kadın ve çocuk en az 5,000 kişinin ölümüne ve yüzlercesinin de yaralanmasına neden olmuştu.

Irak Yüksek Mahkemesi tarafından 2010 yılında bir soykırım eylemi olarak kabul edilen Halepçe kimyasal saldırısı, Kürt halkının tarihsel hafızasında kalıcı bir iz bırakmıştır. Bu saldırı, Baas rejiminin Kürtlere karşı yürüttüğü ve 182.000'den fazla insanın ölümüne yol açan Enfal harekâtının bir parçasıydı.

Birkaç yıl sonra uluslararası toplum Kürt nüfusunu korumak için Kuzey Irak topraklarında uçuşa yasak bölge ilan etti. Bu durum Kürtlere kendi parlamentolarını kurmak için ihtiyaç duydukları alanı sağladı ve özerklikleri 2005 yılında Irak tarafından resmen tanındı. Ancak Irak Federal Yüksek Mahkemesi'nin son yıllarda aldığı bir dizi karar, Kürt yetkililer tarafından KBY'nin siyasi varlığına zarar verdiği gerekçesiyle eleştirildi ve KBY'nin Irak'taki yarı özerk statüsünün geleceği konusunda endişelere yol açtı. Kürt liderler ayrıca kurbanların ailelerine uygun tazminat ödenmesi çağrısında bulunarak Bağdat'ın tazminat ve adalet sağlama konusundaki ilgisizliğinden yakındı.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir