İleriye Doğru Yeni Bir Adım: İki Sosyalist Parti Birleşiyor

https://tkp.org/sites/default/files/styles/mt_slideshow/public/2023-05/manset-1Mayis2023.jpg?itok=KtEce9M2

İşçilerin, Halkın ve Toplumsal Gelişmenin Talebi Her Şeyden Önde Gelir
Ulusal Sosyalizmi Yüksekte Tutan Türkiye Sosyalist Partisi Yola Çıktı

Cemre Alagöz

2021 yılında Vatan Partisi'nden ayrılanların oluşturduğu Sosyalist Cumhuriyet Partisi ve 2000'li yıllarda tarihsel TKP'nin dağılması sonrası oluşan TKP 1920 Partisi işçilerin, halkın ve toplumsal gelişmenin talep ve özlemleri her şeyden önde gelir dediler ve ortak çatı altında mücadele için birleştiler.

Yeni partinin adının Türkiye Sosyalist Partisi olması bekleniyor. Türkiye'de daha önce de sosyalist adını kullanan partiler kurulmuştu. Örneğin, Türkiye Sosyalist Partisi (TSP) daha önce de Esat Adil Müstecaplıoğlu önderliğinde 1946 yılında kurulmuş, kısa bir süre sonra hükümet baskısı sonucu kapatılmıştı. Esat Adil Müstecaplıoğlu, TSP'yi 1950'de yeniden kurmuştu. Parti, 1952'de yeniden kapatılmış, yöneticileri Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmıştı.

İki Parti üyeleri Ankara'da 9 Eylül'de yapılacak ortak kuruluş kongresinde buluşarak birleşmeyi hayata geçirecek. Bu kongrede genel başkan, genel sekreter ve başkanlık kurulu belirlenecek. Birleşme öncesinde TKP 1920'de parti sözcüsü olarak İsmail Kaplan, Sosyalist Cumhuriyet Partisi'nde ise Mehmet Bedri Gültekin'in yerine Yılmaz Ersever Genel Başkan Vekili olarak görev yapıyordu. Kuruluş Kongresi'nden sonra yeni partinin liderleri ve üyeleri Anıtkabir'i ziyaret edecek ve Atatürk'ün huzuruna çıkacaklar.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Birleşiyoruz! Bölünmeye, ayrışmaya, küçülmeye dur diyoruz! Sosyalistlerin birliğine ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Vatan, Cumhuriyet, Emek temelinde bir araya geliyoruz". Partinin kurucuları arasında işçiler, sendikacılar, memurlar, çiftçiler, gençler, aydınlar, esnaf, teknisyen, iş adamı, serbest meslek sahipleri dahil farklı toplumsal kesimlerden kıdemli sosyalistler bulunuyor.

Yeni kurulan Türkiye Sosyalist Partisi'nin işçi sınıfı önderliğinde ulusal bağımsızlık bayrağını yüksekte tutma, laik kültür ve eğitimin altını çizme, Kemalistlerle sosyalistler arası stratejik ittifakı gerçekleştirerek ulusal demokratik devrimi tamamlayarak sosyal devriminin önünü açmak için mücadele etme ve tüm sosyalistlerin birliğini sağlamayı görev edineceği biliniyor.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir