Sputnik Haber, 10 Kasım 2021

Hindistan, Taliban'ın Ağustos ayında ülkeyi ele geçirmesinden önce Afganistan'ın en büyük mali bağışçısıydı ve toplam yardım katkısının yaklaşık 3,5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Taliban'ın yönetimi Afganistan'ı devraldıktan sonra Hindistan, oradaki diplomatik varlığını neredeyse tamamen sona erdirdi. Hindistan, İslamcı Taliban'ı güvenlik tehdidi olarak gördü ve bu görüşü nedeniyle Hindistan kökenli insanların  çoğunu Afghanistan'dan çıkardı.  Fakat  Hindistan boş durmuyor: Yeni Delhi'de gerçekleştirilen "Bölgesel Güvenlik Diyaloğu" başlıklı toplantıya Rusya, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan katıldı.

Çin, Pakistan ve Taliban'ın bu toplantıya çağrılmayışı, toplantının etkinliği hakkında olumsuz sorular gündeme getiriyor.

Hindistanlı Stratejist Pravin Sawhney'e göre, Hindistan Afganistan'da bağlarını güçlendirmek istiyorsa ve güvenilir bir ortak olarak görülebilmek için Hindistan'ın Pakistan ve Çin ile olan bağlarını geliştirmesi gerekiyor. Ayrıca Stratejist Pravin Sawhney Hindistan'ın ABD ile geliştirdiği ilişkileri Hindistan'ın Afganistan'daki çıkarlarına zarar verdiğini düşünüyor.  Pravin Sawhney'e göre Hindistan'ın Amerika ilişkileri Çin ve Rusya ile olan ilişkilerine zarar vermemeli. Bunlar bizim yakın komşularımız.    

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir