Küba Komünist Parti'sinden Çin Komünist Partisi'ne Verilen Önemli Davette Neler Konuşuldu?

20 Eylül 2023, Havana

Çin Komünist Partisi'nden ilk yedi içindeki parti yetkilisinden olan ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Komitesi üyesi Li Xi, Küba ziyareti sırasında Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi Birinci Sekreteri ve Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ile görüşmesinde yaptığı açıklamada: Çin'in, iki parti ve ülkenin üst düzey liderleri tarafından varılan önemli mutabakatın uygulanması için Küba ile birlikte çalışmaya ve birbirlerinin en temel çıkarlarını ilgilendiren konularda birbirlerini desteklemeye devam etmeye istekli olduklarını söyledi.

Li Xi, Cumartesi'den (16.09.23) Pazartesi'ye (18.09.23) kadar Kübalıların daveti üzerine Küba'ya resmi bir dostluk ziyareti yaptı.

Aynı zamanda ÇKP Disiplin Teftiş Merkez Komisyonu Sekreteri olan Li, Çin'in parti inşası ve sosyalist davanın gelişimini desteklemede Küba KP ile yakın iş birliği ve alışverişe hazır olduğunu söyledi.

Li ayrıca Çin'in Küresel Kalkınma Girişimi, Küresel Güvenlik Girişimi ve Küresel Uygarlık Girişiminin uygulanmasının yanı sıra insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir toplumun inşasını teşvik etmek üzere Küba ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Diaz-Canel'e ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'in samimi selamlarını ileten Li, Küba'nın Havana'da G77+Çin Gelişmekte Olan Ülkeler Zirvesine ev sahipliği yapma başarısından dolayı tebriklerini sundu.

Li Xi, 20. ÇKP Ulusal Kongresi'nden sonra Xi ve Diaz-Canel arasında yapılan iki görüşmenin iki parti ve ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için net bir yön gösterdiğini söyledi.

Diaz-Canel, Li'den Genel Sekreter Xi'ye en içten selamlarını iletmesini istedi ve Cumhurbaşkanı Xi'nin özel temsilcisi olarak gerçekleştirdiği ziyarette Li ile yakından ilgilendi.

Çin'in Küresel Güney ülkelerinin yanında sağlam bir şekilde durduğunu ve gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını etkin bir şekilde koruduğunu belirten Diaz-Canel, Küba tarafının Çin'e Küba'nın ekonomik ve sosyal kalkınmasına yaptığı yardımlar için teşekkür ettiğini ve ÇKP ile yakın dostane alışverişleri sürdürmeye ve pratik iş birliğini geliştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Diaz-Canel ayrıca Çin'in Küba halkının tek taraflı abluka ve yaptırımlara karşı verdiği haklı mücadeleye verdiği güçlü destekten dolayı minnettarlığını ifade ederek Küba'nın Xi Jinping tarafından önerilen anlamlı küresel girişimleri kararlılıkla desteklediğini söyledi.

Ayrıca Çin'in bugünlerde topladığı üçüncü Uluslararası İş Birliği–Kuşak ve Yol Forumu'nun başarılı geçmesini diledi.

KKP Merkez Komitesi Siyasi Büro Üyesi ve Örgütlenme Sekreteri Roberto Morales Ojeda ile yapılan görüşmede iki taraf siyasi karşılıklı güven ve stratejik koordinasyonu güçlendirme, çeşitli alanlarda pratik iş birliğini derinleştirme, devlet yönetişimi alanında deneyim paylaşımı ile aynı zamanda parti yönetimi ve yolsuzlukla mücadelede işbirliği konularında alış-veriş ve karşılıklı öğrenmeyi güçlendirme konularında mutabık kaldı.

İki taraf ayrıca Çin Devlet Denetleme Komisyonu ile Küba Genel Denetleme Ofisi arasında iş birliğine ilişkin bir mutabakat zaptı imzaladılar.

Li Xi Raul Castro'yu da Ziyaret Etti

Küba sosyalist devriminin lideri olan Raul Castro'yu da ziyaret eden Li, Xi Jinping'in selamlarını Raul'a iletti ve Çin ile Küba arasındaki geleneksel dostluğun iki ülkenin eski nesil liderleri tarafından kurulduğunu ve özenle geliştirildiğini söyledi. Raul Castro için şu ifadeleri kullandı: Raul Castro ÇKP'nin ve Çin halkının yakın bir dostudur ve iki parti ile iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine tarihi katkılarda bulunmuştur. Karmaşık ve sürekli değişen uluslararası durum karşısında Çin, Küba ile birlikte ortak bir geleceğe sahip bir Çin-Küba toplumunu inşa etmek için hazırdır.

Raul Castro Li'den Xi Jinping'e selamlarını iletmesini istedi. Çinli yoldaşlarla yaptığı görüş alışverişlerini hatırlatarak Küba'nın Çine Özgü Sosyalizm davasında elde ettiği büyük başarılardan dolayı mutlu ve cesaretli olduğunu ve Küba'nın Çin'in kalkınma deneyiminden öğrenmeye istekli olduğunu söyledi.

Raul Castro ve Li Xi Fidel Castro Merkezini de ziyaret ettiler.

Li Xi Küba ziyareti sırasında Genel Sekreter Xi ve ÇKP Merkez Komitesi'nin güçlü liderliği altında ÇKP'nin tam bir özyönetimi ve partinin yolsuzlukla mücadele çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Li Xi, Küba tarafına Çin'in kurumsal güçlere ve hukukun üstünlüğüne dayanan yolsuzlukla mücadele yolunda başarılı bir şekilde ilerlediğini, bu çabalarla ÇKP'nin daha da güçlendiğini ve halkın desteğini daha fazla kazandığını söyledi. Küba yetkilileri, ÇKP'nin parti inşası ve yolsuzlukla mücadelede kaydettiği kayda değer başarıları yakından izlediklerini ve parti yönetişimi, disiplin teftişi, parti ve devlet işlerinde denetim çalışmaları konularında Çin tarafıyla görüş alışverişini derinleştirme isteğinde olduğunu ifade etti.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir