Güney Afrika Komünist Partisi Aktif Bir Kongre Yaptı: 16 Temmuz 2022  

Hükümette Koalisyon Ortağı Olan Üç Güç Yan Yana Kongrede Resim Verdi

Kongrede Güney Afrika Komünist Partisi (SACP), Afrika Ulusal Kongresi (ANC) ve Güney Afrika İşçileri Merkez Birliği (COSATU) temsilcileri mücadeleyi güçlendirme kararı aldılar. Parti Kongresi, Mandela, Desmond Tutu, Moses Kotani, Cris Hani, Joe Slovo, Walter Sisulu, Ruth First ve Hugo Chavez gibi yüzyıllar boyunca sömürgeci emperyalizme direnen ve karşı koyan liderlerin mücadelelerinin tarihsel-sosyal-kültürel-manevi akımına gönderme yapan şarkılar ve danslar eşliğinde gerçekleşti.

Perşembe günü Güney Afrika Komünist Partisi (SACP), Johannesburg'un doğusundaki Boksburg'da 15. siyasi kongresini gerçekleştirdi. Kongrenin öncelikleri arasında Afrika'nın en sanayileşmiş ekonomisinin önümüzdeki beş yıl boyunca izleyeceği yönü tartışmak da vardı. Güney Afrika İşçileri Merkez Sendikası (COSATU) Başkanı Zingiswa Losi yaptığı konuşmada Güney Afrika Komünist Partisi'nin sosyalizmi sürekli ertelenen bir rüya veya seraba dönüştürmekten kaçınması gerektiğini söyledi. Losi, Güney Afrika İşçileri Merkez Sendikası olan COSATU'nun koalisyonun en büyük ortağı olan Afrika Ulusal Kongresi Partisi'ni "hizipçilik ve yolsuzluk şeytanları" olarak adlandırdığı şeylerden temizlemek için komünistlerin yardımına ihtiyacı olduğunu belirtti.

Küba ve Venezuela Temsilcileri Kongre'nin Özel Konukları

Losi, ittifak ortaklarının yoksullardan çalan suçluları savunmak için harekete geçmeyi bırakmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. Toplantıda Güney Afrika Komünist Partisi eski Genel Sekreteri Güney Afrikalı lider Moses Kotane de konuştu: Kotane, Marksizmi Afrikalılaştırmanın, yani proleter mücadelenin özünü, Avrupa Paris Komünü'nü Afrika halklarının atalarından gelen mücadele deneyimine ilham vermek ve güçlendirmek için uyarlamanın önemini vurguladı. Kongrede Venezüella ve Küba'dan temsilciler de hazır bulundu. Venezüella adına, Venezüella Delegasyon Başkanı Jesus Faria bir dayanışma mesajı sundu ve ayrıca son siyasi toplantıda GÜNEY AFRİKA KOMÜNİST PARTİSİ ile dayanışma göstergesi olarak eski başkan Hugo Chavez'in küçük bir heykelini takdim etti. Komünist Parti'nin mevcut Genel Sekreteri ve Yüksek Öğrenim Bakanı Blade Nzimande, işçiler ve yoksul nüfus lehine kooperatif ve komünal ekonomiye karşı çıkan neoliberal finansallaşmış ekonomiyi güçlü bir şekilde eleştirdi ve sorguladı. Nzimande, yaşamı kâr ve piyasa mantığına teslim eden bir kumarhane olarak işleyen neoliberal kapitalist ekonominin emirlerinden bağımsız bir ulusal ekonomi geliştirmek için öneriler sundu. Güney Afrika'nın borsa kumarhanesi politikası, eşitsizlikler, yolsuzluk ve ülke ekonomisini kontrol eden mali oligarşi sorgulandı. Nzimande, "Demokrasimiz, ekonomiyi kontrol eden bir oligarşi tarafından satılıyor" dedi. Koalisyonun en büyük ortağı Afrika Ulusal Konseyi Partisi Başkanı ve Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa da GÜNEY AFRIKA KOMÜNIST PARTİSİ 15. Ulusal Kongresi'nde bir konuşma yaptı. Kongrede tüm ilerici güçlerin amacının insanı kârın, çevreyi özel birikimin ve uluslararası dayanışmayı derinleşen eşitsizliğin ve emperyal militarizmin önüne koymak olduğu ifade edildi.

GÜNEY AFRİKA KOMÜNİST PARTİSİ'NİN VENEZUELA KARARI

Kongre, Bolivarcı Venezüella Cumhuriyeti'ni desteklemek üzere, egemenlik, siyasi kararlılık ve Venezüella kaynaklarının batılı güçler tarafından yağmalanması gibi temel konulara dikkat çeken bir karar yayımlayacaktır. Venezuela'nın 2018 ve 2020'deki başarılı Parlamento seçimlerinin ve 2021'deki Yerel Yönetim seçimlerinin tanınması. Kongre ayrıca, Venezuela ve diğer Latin Amerika ülkelerinin demokratik yollarla seçilmiş, ilerici hükümetlerini desteklemek üzere Güney Afrika ve diğer SADC ülkelerinde acil bir konferans düzenlenmesi için İttifak ortaklarının yanı sıra ilerici partilerle birlikte çalışacağını belirtir.

Partimiz, Venezüella ve halkına yönelik cezalandırıcı yaptırımlar, seyahat yasakları ve diğer tedbirleri de içeren haksız ve yasadışı ablukayı kınamaktadır.

"ABD'nin Venezüella'ya yönelik mali, diplomatik, ekonomik ve siyasi zulüm, sabotaj ve yaptırımlarını kınıyor ve bu tür önlemlere son vermek amacıyla bu tür taktikleri ifşa etme çabalarımızı arttırmayı taahhüt ediyoruz. ABD ve uşakları tarafından dayatılan bu tedbirleri kınamakla kalmıyor, aynı zamanda bu engelleri aşmak için yaratıcı yollar bulmak üzere Venezüella'daki yoldaşlarımız ve ortaklarımızla birlikte çalışmayı taahhüt ediyoruz."

Ayrıca Partimiz, ABD'nin Venezüella'ya karşı uyguladığı tüm yaptırımlara son verilmesi çağrısında bulunmakta ve özellikle Venezüella'nın SWIFT sistemine erişiminin engellenmesine son verilmesi, İngiltere tarafından el konulan altınların ve Venezüella işçi sınıfı halkının zararına yasadışı bir şekilde kamulaştırılan diğer tüm şirket ve kaynakların iade edilmesi çağrısında bulunmaktadır. Partimiz ayrıca Latin Amerika'da sosyalizm projesine de atıfta bulunarak, sosyalist eğilimli bir hükümetin kapitalist ABD'nin saldırılarının üstesinden gelmekte olduğunu belirtti.

Venezüella halkının ve diğer Latin Amerika ülkelerinin sesinin zayıflatılmasıyla ilgili olarak Parti, "Venezüella'daki siyasi gelişmelerin doğru bir şekilde anlatılması için çalışacağını ve yerel medyaya içerik sağlamak için TeleSUR haberlerinin ve diğer ilerici haber kuruluşlarının kaynak olarak kullanılmasını teşvik edeceğini" açıkladı.Güney Afrika Komünist Partisi, Afrika Ulusal Kongresi (ANC) ve Güney Afrika İşçileri Merkez Sendikası (COSATU) ile birlikte Güney Afrika hükümet koalisyonunun bir parçasıdır. Güney Afrika, Afrika kıtasında ve küresel Güney'de jeopolitik ışınlama için önemli bir kapasiteye sahiptir. BRICS jeo-ekonomik ittifakının bir üyesidir. Şu anda Güney Afrika, diğer zoonotik hastalıkların yanı sıra 100 binden fazla kişinin ölümüne neden olan Covid-19 salgınının etkileriyle ve enerji ve gıda fiyatlarındaki artışla daha da ağırlaşan ekonomideki uzun süreli durgunlukla karşı karşıyadır. Afrika'da ekonomik olarak aktif nüfusun %50'si işsizdir. Hâlâ aşılama oranı %10'un altında olan 14 ülke bulunmaktadır ve bu durum zengin ülkelerin bu ülkelerin aşılaması gereken nüfusun çok üzerinde aşı satın alması nedeniyle "aşı ırkçılığı veya apartheit" olarak kınanmaktadır.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir