Garanti Bank'ın bağlı Olduğu Çok Küresel Finans Şirketi Bankanın Tüm Hisselerini Satın Almak İçin Harekete Geçti: Azınlık Hisseler Çok Uluslu Şirketin Eline Geçecek

Timur Kaplan

BBVA Başkanı Carlos Torres Vila: Ulus Ötesi BBVA Merkezi, Türkiye Garanti BBVA'da henüz sahip olmadığı yüzde 50,15'lik hisse için hisse başına 12,20 TL bedelle gönüllü pay satın alma için harekete geçti. BBVA'nın gerekli tüm yasal onayları aldıktan sonra gerçekleştirilecek. Finans merkezine bşlem Türkiye BBVA hissedarları için olumlu olacak, çünkü Grubun ana pazarlarından biri olan Türkiye'de bankanın büyümesini destekleyecek ve sermaye üzerinde çok sınırlı bir etki yapmasına karşın, hisselerini satanlara yüksek bir yatırım getirisi sağlayacak. Teklif edilen fiyat, son altı ayın hacim ağırlıklı ortalama fiyatına göre yüzde 34'lük bir kazancı temsil ediyor ve bu Garanti BBVA hissedarları için de oldukça cazip. 

Yorum: Merkezi İspanya Şirketin dünya ölçeğinde toplam 849,600 küresel hissedarı bulunuyor. Şirketin % 63 hisse payı 287 yatırımcıda bulunuyor.  Şirket küresel ölçekte 112000 ücretli eleman çalıştırıyor. Şirketin yatırımlarının % 60'ı İspanya'da bulunuyor. Fakat gelirlerinin % 70'ini gelişmekte olan ülkelerden kazanıyor. 

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir