26 yıl önce Küba sosyalizminin efsane lideri Fidel Castro Çin'e önemli ziyaretinin ardından Çin'in geleceği üzerine önemli değerlendirmeler yapmıştı.

26 yıl önce Küba sosyalizminin efsane lideri Fidel Castro uzun bir aralıktan sonra Çin'e önemli bir ziyaret yaptı. Daha önce Çin Parti lideri Jiang Zemin 1993 yılında Küba'ya gitmişti, Fidel Castro 1995 yılında Çin ziyaretini geçekleştirdiğinde, Çin'in birçok bölgesini gezdi. Yanındaki ekiple titiz bir araştırma ve gözlem yaptı. İşçi ve sendika liderleri ile görüşüp durumları hakkında bilgi aldı ve Çin'in geleceği üzerine önemli değerlendirmeler yaptı. Küba'ya dönüşünden sonra Merkez Komite'sini toplayarak gözlemlerini ve değerlendirmelerini aktardığı önemli bir toplantı yaptı. Bu toplantıdan sonra Çin-Küba ilişkileri hızlı bir şekilde gelişmeye başladı.

Fidel Castro, Çin Sosyalizmi üzerine (23 Eylül 1993)

Çin artık feodal beylerin Çin'i veya sömürgeci ve emperyalist güçlerin saldırılarının sürgit kurbanı değil. Bu, artık yeni Çin'dir, muzaffer ulusal kurtuluş mücadelesinden ve sosyalist devrimin zaferi içinden yükselen, insanlık tarihinde eşi benzeri olmayan kahramanlıklar yapan yeni Çin'dir… Her şey Marksizm-Leninizm'in ölümsüz fikirleri ve bunların Çin koşullarına akıllıca uygulanması ile yürütüldü.

Çin'in kurtuluştan sonra gitmek zorunda olduğu yol, emperyalizmin hüküm sürdüğü ve hala güç ve hegemonik etki uyguladığı bir dünyada uzun, zor ve riskli olmuştur. Muazzam başarılar elde edildi. Yeni Çin'de felaketler ve kıtlık çağı geride kaldı. Besleme mucizesini ancak sosyalizm yapabilirdi; Giyim, iş, eğitim ve sağlık hizmetleri sağlamak; yaşam beklentisinin 70'e çıkarılması ve gezegenin kişi başına en az ekilebilir arazisine sahip bir ülkede 1 milyardan fazla insan için uygun barınak sağlamak, bunları ancak sosyalizm başarabilir. Bu başarı sayesinde dünya halkları için bu zor zamanlarda insanlığın beşte birinden fazlası sosyalizm bayrağı altında yaşamaktadır.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir