Haber Sol Yazarı: "Eğri oturuyor olsak da doğru konuşmalıyız: Emperyalistlerin AKP İktidarına Son Vermesi En Yüksek Olasılık"; Örgütsüz, Siyasetsiz Kitlelerin Sergilediği Dinamizm, Kendi Başına Bir Şey Yapamaz, Sosyalist Müdahale Şart. 

Semra Özkan

Haber Sol Yazarı: "Eğri oturuyor olsak da doğru konuşmalıyız: emperyalistlerin akp iktidarına son vermesi en yüksek olasılık" ifadesini kullandı.

"Yıllardır, kaçınılmaz sonunu bin bir manevrayla erteleyen bir AKP iktidarı söz konusu. AKP İktidarına ipini tekelci sermayenin ve emperyalist merkezlerin çekmesi en yüksek olasılık ve en çok bel bağlanan seçenek olageldi. Şimdi emekçi halkın meseleye el koyması devrimcilerin iyi niyetli, biraz da maksimalist temennisi olmanın ötesine geçiyor". Yazara göre AKP'nin karşıdevriminin halk tarafından sonlandırılması ciddi bir seçenek haline gelmiştir. Konuştuğumuz bir Haber Sol okuruna göre, "artık bu halk seçeneği abartılı bir özlemden ibaret değildir. Yeter ki biz bunun gerçekten olabileceğine inanalım". 

Makaleyi yazan Haber Sol Yazarına göre AKP karşıdevriminin emekçi halk tarafından sonlandırılması, kapitalist sömürü düzeninin restorasyon yoluyla tahkim edilmesini zora koşacaktır.

Sol kendisini düzen içi hedeflerle sınırlama hastalığını bir kenara bırakmalı ve örgütsüz, siyasetsiz kitlelerin sergilediği dinamizme hak ettiği değeri vermelidir. "Elden geleni yapmak", grevi okula dönüştürmek, kitlelere siyasetle buluşturmak…

Yazar, muhalefetin yeni bir restorasyon hükümeti kurma planının halkın yükselen mücadelesini yatıştırması olasılığından kastediyor. Yazara göre yükselen emekçi dalgasının tahmin ettiğimizden çok daha ileri hedeflere yönelme olasılığı var. Fakat yazıdan anlaşıldığına göre, "örgütsüz, siyasetsiz kitlelerin sergilediği dinamizm" kendi başına bir şey yapamaz,  sosyalist müdahale şart. Solun işi emekçi dalgasının bu ufkunu genişletmektir. "Bu nedenle… Eğri oturuyor olsak da doğru konuşmakla yükümlüyüz". 

Böylece, Haber Sol yazarı sosyalist hareketin emekçi halk hareketine siyasi önderlik görevini üstlenmesi uyarısı yapıyor. Yazarın değerlendirmesinde olasılıklara vurgu yapması, olasılıkların doğru hesaplanmasına büyük önem verdiğini gösteriyor.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir