Ekim Devrimi'nin 106. yılında Ukrayna'da yargılanan 77 yaşındaki komünist

Erkin Öncan, 7 Kasım 2023

Ukraynalı 'kıdemli' komünistlerden, Ukrayna Komünist Partisi (KPU) Merkez Komitesi Sekreteri, antifaşist devrimci Georgi Buiko, 16 Ağustos'ta Ukrayna Gizli Servisi (SBU) tarafından 'Ukrayna karşıtı faaliyetlere katılmak' ve 'Rusya yanlısı yayın yapmaktan' ötürü tutuklanmıştı.

Bugün, Ekim Devrimi'nin 106. yılında Buiko hakkında bir duruşma yapıldı.1

Rusya yanlısı kaynaklar, duruşmanın kasıtlı olarak Büyük Ekim Sosyalist Devrimi'nin gerçekleştiği 7 Kasım gününe planladığı görüşünde.2

Buiko'nun avukatı, suça ilişkin zaman aşımı süresinin dolmasını talep etti. Çünkü Buiko'ya yöneltilen suçlamalar, 2018 sonbaharında Youtube'da yaptığı bir açıklamadan kaynaklanıyor.

Hakim bu talebi reddederek komünist Buiko'nun duruşmasına devam etti.

Toplantıya, Ukrayna Komünist Partisi ve Anti-Faşist Komitesindeki yoldaşları, komünistler ve Ukrayna rejimi tarafından zulme uğrayan ünlü komünist Kononoviç kardeşler de katıldı.

Jitomir doğumlu Buiko, Donetsk Devlet Üniversitesi'ndeki öğrencilik yıllarında Komsomol ile tanıştı, 1967'de Sovyetler Birliği Komünist Partisi'ne (SBKP) üye oldu.

Donetsk bölge komitesinde aktif olarak yer aldı ve Sovyet sonrası dönemde Ukrayna Komünist Partisi'nin (KPU) önemli isimlerinden biriydi. Buiko ayrıca Donetsk Bölge Komitesi'nin sekreterliği, Komünist Donbass gazetesinin genel yayın yönetmenliği ve aynı zamanda Donetsk Oblast Konseyi üyeliği gibi görevlerde bulundu. Komünist önder aynı zamanda, 1998-2006 yılları arasında iki kez Ukrayna parlamentosuna seçildi.

2007'den beri Ukrayna Anti-Faşist Komitesi'nin başkanlığını yapıyor ve 2008'den beri KPU Merkez Komitesi Sekreteri olarak görev yapıyor. Buiko aynı zamanda Ukrayna Gazeteciler Birliği ve Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'nun da aktif bir üyesiydi.

Buiko ve diğer Ukraynalı komünistler ve anti-faşistler, Rusya'nın Ukrayna operasyonunun başladığı Şubat 2022'den bu yana Ukrayna yönetiminin baskılarıyla karşı karşıya.

5 Temmuz 2022'e gelindiğinde, Ukrayna yargısı komünist parti hakkındaki kararları onadı ve partinin faaliyetleri yasaklanarak mallarına el kondu.

Ukrayna, Batı emperyalizmi tarafından neredeyse bir asır boyunca aşırı sağın kalesi haline getirilmeye çalışıldı.

Ukrayna, Sovyetler'in dağılmasından bu yana sistemli olarak Batı'nın çıkarları doğrultusunda ve aşırı sağ ideolojiye sahip bir kukla devlete dönüştürülüyor. 2014'te gerçekleşen Maydan darbesinin ardından şiddetlenerek devam eden saldırılar ve Kiev rejiminin aşırı sağcı niteliğinin tarihi, uzun süreli siyasi dönüşümün bir sonucu ve kökenleri 2. Dünya Savaşı öncesine kadar dayanıyor.


Ukrayna yönetimine aşırı sağcı ve Sovyet/Rus karşıtı karakterini kazandıran tarihsel figürler ise, bugün ülke genelinde 'ulusal kahramanlar' olarak hatırlanıyor. Bu isimlerin en büyük ortak noktası ise aşırı sağcı ideolojiye sahip olmaları.

Buiko'ya Ekim Devrimi'nin yıl dönümünde yapılanlar ise, bölgede ilerici fikirlerin bastırılması amacıyla uygulanan sistematik baskının devamından başka bir şey değil.

  1. https://peoplesdispatch.org/2023/08/21/persecution-of-ukrainian-communist-leader-georgi-buiko-condemned/ ↩︎
  2. Duruşmaya ilişkin ayrıntılar bir sonraki yazıda paylaşılacak. ↩︎

https://erknoncn.substack.com/p/ekim-devriminin-106-ylnda-ukraynada?utm_source=profile&utm_medium=reader2

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir