Dünya Sosyalist Akımının Önemli Merkezi Olan Hindistan'da Genel Seçimler

Cem Kızılçeç

Hindistan'da yelpazenin solunda CHP benzeri bir liberal-seküler parti var (Kongre Partisi). Bu parti Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra neoliberal politikaları benimsedi ve seçim yenilgileri sonucu yerini sağ kanattaki Modi önderliğindeki dinci-milliyetçi Halk partisine bıraktı. Halk partisi daha önceki neoliberal politikaları sürdürürken diğer yandan dinciliği ve Hindistan'ın eski parlak günlerinin nostaljisine dayanarak kitleleri yanına çekti… Ülkedeki azınlık dini ve etnik gruplara ve özellikle Müslümanlara karşı Hindu ırkçılığını destekledi.

Hindistan dış politikada eski bağlantısızlık politikasından tümüyle vazgeçmemekle birlikte, dar milliyetçi bir dış politika ile kendi milli çıkarlarını azamileştirmeye çalışıyor. Çin-ABD, ABD-Rusya, Rusya-AB ve Çin-Japonya arasındaki büyük güç çelişmelerinden yararlanarak dünyanın Altıncı Büyük Gücü olma yolunda bencil ve fırsatçı stratejiler yürütüyor. Hem Rusya hem ABD ile işbirliğine önem vermeye devam ediyor. Hindistan Aynı zamanda BRICS artı ekonomik blokunun üyesi.

Parlamenter ve demokratik mücadeleyi temel alan başlıca üç komünist parti 1.5 milyon üyeye sahip durumda ve köylüler ve işçiler arasında kitle temeline sahipler. Bunlar son 10 yıl içindeki zayıflıklarını ve hantallıklarını aşmaya çalışıyorlar. Bu partiler iki tür ittifak yürütüyorlar, birincisi "Sol Cephe" ittifakı, ikincisi siyasi yelpazenin sol kanadındaki çeşitli seküler partilerle mevcut anayasal düzeni ve laikliği savunan "laik güçler" ittifakı. Yer yer neoliberal seküler Kongre partisi ile ittifaklar da yapılıyor.  En güçlü komünist partisi olan HKP (Marksist) ülkenin 35 Milyon nüfuslu Kerala Eyaletinde bir koalisyon hükümetinin başındaki parti konumunda.

Maoist komünistler ve Naxialit komünistler Ülkede Önemli Bir Siyasi Güç

Hindistan komünistleri Modi hükümetleri döneminde zayıflık belirtileri göstermeye başladı. Komünistler iki ana kanada bölünmüş durumda bir yanda ülkenin tam ortasında yer alan Kızıl Koridor bölgesinde hükümete karşı güçlü silahlı savaş yürüten Maoist Naxalitler (Mazumdarcılar). Diğer yanda Parlamenter mücadeleyi temel alan başlıca üç komünist parti: HKP, HKP(M) ve HKP Kurtuluş ML….

Maoist Naxalitler üç ekonomik olarak zengin ve büyük eyalette çok güçlü bir kitle temeli yaratmış durumda ve Hükümet için büyük siyasi ve askeri tehdit oluşturuyor, ülkenin % 40lık bir bölümüne yayılmış durumda ve 20 bin gerilla gücü bulunuyor.  Hükümet güçleri, paramiliter silahlı güçler, Maoist güçlere karşı büyük saldırı ve operasyonlar yürütüyor. Buna karşın güçlü bir karşı direniş var. Maoist Naxalitlerin etkili olduğu bölge olan Kızıl Koridor Nepal sınırına kadar uzanıyor. Bu bölgelerde başta yoksulluk olmak üzere dini ve kast azınlık sorunları da bulunuyor.  Örneğin Dalitler: Dalitler Hindistan ve diğer Güney Asya ülkelerinde hayatları boyunca marjinalleşme, dışlanma ve insan hakları ihlallerine maruz kalmıştır Soylarına göre katı bir şekilde aşağılanmış ve böylece toplumdaki sınıfların en alt kademesinde görülürler. Adivasiler de diğer bir azınlık gruptur. 

Hindistan'da yedi aşamalı genel seçimler başladı: Muhalefet partileri Modi'ye karşı birleşti. Hindistan'da halk yedi aşamalı 18. Parlamento seçimleri için sandık başında. Hindu milliyetçisi ve neoliberal otokratik Modi'ye karşı birleşen muhalefet, Hint Halk Partisi (BJP) iktidarını sonlandırmayı hedefliyor.

Modi Üçüncü Kez Galip Gelebilir Ama Muhalefet Yükseliyor

Hindistan, 4 Haziran'a kadar sürecek olan yedi aşamalı 18. Parlamento seçimlerinin ilk aşaması için sandık başına gidiyor. Şeçimlere, yaklaşık 968 milyon seçmen katılacak. ğı seçimlerde, Hindistan'ın alt meclisi Lok Sabha'ya kimin oturacağını ve Hindistan'ın bir sonraki başbakanının kim olacağını belirlemek üzere sandık başına gidildi. İktidardaki Hint Halk Partisi (BJP), bir zamanlar ülkeyi 50 yıldan fazla yönetmiş olan Hindistan Ulusal Kongresi de dahil olmak üzere ondan fazla muhalefet partisinden oluşan bir koalisyona karşı yarışıyor.

Başbakan Narendra Modi liderliğindeki BJP, 2014 yılında 282 sandalye kazanarak iktidara geldi. Sonrasında Ulusal Demokratik İttifak (NDA) koalisyonunun da parçası olan BJP, toplam 336 sandalyeye sahip olmuştu. 2019'daki seçimlerde de Modi etrafında birleşen Ulusal Demokratik İttifak toplam 352 sandalye kazandı.

Ekonomik reform ve Hindu milliyetçiliği vaadiyle ilk kez 2014 yılında iktidara gelen Modi, bu yılki seçimlerin de merkezinde yer alıyor. Modi, eğer tekrar kazanırsa üst üste üç dönem görevde kalarak Hindistan'ın ilk başbakanı olan Hindistan Ulusal Kongresi lideri Jawaharlal Nehru'nun rekorunu kıracak.

BJP, bu seçimlerdeki amacının 370 sandalye kazanmak olduğunu açıklamıştı.  Anayasa'da büyük ve yapısal değişiklikler yapılması için Mecliste 364 sandalye gerekiyor. Modi Ulusal Demokratik İttifakın 400 sandalye ile ezici çoğunluğu kazanacağını söylüyor.

Hindistan Ulusal Kongresi yeniden ana muhalefet olmayı hedefliyor

Ülkenin en eski partisi olan Hindistan Ulusal Kongresi, 2024 seçimlerine bugün seçim tarihindeki en düşük sandalye sayısına sahip parti olarak katılacak. Hindistan Ulusal Kongresi, şu ana kadar yalnızca 266 sandalye için adaylarını açıklasa da, partinin 330 ila 340 seçim bölgesinden aday çıkarması bekleniyor.Hindistan Ulusal Kongresi, 2019'da yalnızca 52 sandalye kazanmıştı. 

Modi'nin bu seçimlerdeki en dişli rakibiyse Hindistan Ulusal Kongresi'nin baş seçim kampanyacısı olan, Hindistan'ın en eski siyasi hanedanının 52 yaşındaki veliahtı Rahul Gandhi. Gandhi'nin büyük büyükbabası Jawaharlal Nehru, büyükannesi Indira Gandhi ve babası Rajiv Gandhi de Hindistan Başbakanı olmuşlardı. Ancak  Rahul Gandhi, 2019 seçimlerindeki başarısızlıktan sonra parti başkanlığından istifa etmişti.

Komünistler ve Kongre Partisi ve diğer Muhalefet partileri BJP'ye karşı birleşti

Hindistan'da yasal faaliyet gösteren Komünist Partiler— HKP, HKP(M) ve HKP Kurtuluş ML bu seçimlerde de sol cephe olarak ortak hareket ediyor. Komünistler ve Kongre Partisi ve diğer Muhalefet partileri BJP'ye Hindistan Ulusal Kalkınmacı Kapsayıcı İttifakı (INDIA) oluşturmak için karşı birleşti ve aralarında çeşitli eyaletler için milletvekili anlaşmaları yaptılar.

Bu ittifakın diğer önde gelen partileri arasında şu anda Yeni Delhi bölgesini ve Pencap eyaletini yöneten Aam Aadmi Partisi (AAP) yer alıyor. AAP lideri Arvind Kejriwal, yolsuzluk suçlamasıyla seçimlerden haftalar önce adli gözetim altına alınmıştı.

INDIA ittifakında, Hindistan'ın güneyindeki Kerala eyaletinde koalisyon hükümetinde olan Sol Demokratik Cephe'ye liderlik eden Hindistan Komünist Partisi (Marksist) de yer alıyor.

Seçimler yedi aşamadan oluşacak  ve Sandıklar, 21 eyalet ve Birlik Bölgelerine yayılmış 102 seçim bölgesini kapsıyor. İkinci aşama anketi ise 26 Nisan'da yapılacak ve 13 eyaletteki 89 parlamento seçim bölgesini kapsayacak. 

Modi milliyetçi ve Müslüman azınlığa saldıran söylemlerini arttırdı

Modi, son seçim kampanyasında, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'de yaptığı gibi, Hindistan'ı bağımsızlığının 100. yılı olan 2047'ye kadar "gelişmiş bir ulus" haline getirmeyi vaat etmişti.

Hindu milliyetçisi ve neoliberal ekonomik politikalarıyla bilinen Modi, seçim kampanyası döneminde milliyetçi söylemlerini artırdı.

Modi hükümeti, komşu ülkelerden gelen Müslümanlar dışında 6 farklı dini gruba mensup kişilere vatandaşlık yolu açan tartışmalı "Vatandaşlık Yasası"nı uygulamaya hazırlanıyordu. Müslümanlara dönük ayrımcılık içeren kanun 2019'da yasalaşmıştı. Yasa, geniş çaplı protestolara yol açmıştı.

Modi, Ocak ayında da Ayodha kentinde 1992'de Hindu milliyetçileri tarafından yıkılan Babür Camisi yerine Hindu tanrısı Rama için inşa edilen tapınağın açılışını yapmıştı.

Modi'nin partisi, 35 yıldır burada bir Hindu tapınağı yapmayı vaat ediyordu. Hindu milliyetçisi partinin yükselişinde buradaki siyasi gerilim etkili oldu. Tapınağın inşa edildiği bölge, on yıllar boyunca Hindular ve Müslüman azınlık tarafından siyasi çatışmalara ev sahipliği yapmıştı. Hindu milliyetçileri, 16. yüzyılda inşa edilen Babür Camisi'ni 1992 yılında yıkmış, olayın ardından ülke genelinde çıkan isyanlarda çoğu Müslüman 2 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Modi döneminde (Kisan) çiftçi ve Yoksul Köylü Eylemleri

Diğer yandan, Modi'nin döneminde Hindistan, 2021'den bu yana ülke geneline yayılan çiftçi protestolarına sahne oluyor.

Eylül 2020'de tarım sektörüne "neoliberalizmi " getiren, taban fiyat ve destekleme alımı politikalarını sona erdiren 3 düzenlemeyi yasalaştıran hükümet, yeni yasaların çiftçilere ürünlerini pazarlama özgürlüğü tanıyarak özel yatırımla tarımsal büyümeyi teşvik edeceğini savunmuştu.

Çiftçiler ise bunların kazançlarını azaltacağını, aracı şirketlere daha fazla yetki tanıyacağını ve sonunda kendilerini topraksız bırakacağını ileri sürerek, başta Yeni Delhi'de olmak üzere ülkenin farklı noktalarında geniş çaplı protestolar düzenliyor.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir