DSG lideri Mazlum Abdi'nin, Suriye'deki ABD işgali Üzerine Görüşleri

Erkin Öncan, Eylül 2021

Suriye'deki ABD işgal güçlerinin müttefiki Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) lideri Mazlum Abdi, ABD'nin Afganistan'dan çekilmek zorunda kalması üzerine ortaya çıkan yeni durumla ilgili olarak Washington Post'a konuştu.

ABD Emperyalizminin Suriye'deki müttefiki, ABD'nin Suriye'den de çekilme olasılığı konusunda endişeli.

Louisa Loveluck imzalı röportajda, Mazlum Abdi'nin açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Mazlum Abdi, Biden'ın göreve başlamasından bu yana geçen 7 ay içinde Washington ile SDG arasındaki ilişkilerin iyileştiğinden bahsediyor ve 'ABD sözlerini tutarsa' Suriye'de istikrar sağlanacağına inandığını söylüyor:

"Artık önceki yönetimden daha güçlü bir siyasi ve askeri desteğe sahip olduğumuzu hissediyoruz. Afganistan'dan çekilmelerin ardından Suriye'de bir değişiklik olmayacağını söylemek için gelen ABD'li yetkililer oldu."

Abdi ayrıca, "Bölgemizin taraflar arasında bir çatışma alanı olmasını istemiyoruz. Tarafları gerilimi azaltmaya çağırıyoruz" dedi.

DSG'nin elindeki IŞİD'lilerle ilgili de konuşan Abdi, "Cezaevlerinde 11 binden fazla IŞID savaşçısı var ve onları koruyan kişilerin onlarla başa çıkmak için daha iyi eğitilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlarda ele geçirilen ve gözaltı merkezlerinde tutulan çocuklarla ilgili de konuşan Abdi, çocuklar için 'yalnızca bir rehabilitasyon merkezine sahip olduklarını' söyledi ve 'en az 12 tane daha inşa etmek için dış yardım çağrısında bulunduklarını' açıkladı:

"Uluslararası destek var ama çok yavaş hareket ediyorlar, bunun hızlanmasına ihtiyacımız var. Sorunlarla karşı karşıyayız ve büyük desteğe ihtiyacımız var."

Abdi'nin açıklamalarının en çarpıcı bölümü ise sonda. Abdi, 'IŞİD'le savaşma' bahanesiyle Suriye'yi işgal eden 'ABD'nin bölgede daha kalıcı bir rol oynaması gerektiğini' düşünüyor:

"ABD askerlerinin teröristlerle savaşmak için burada bulunmasını istediğini biliyorum. Ancak Suriye krizine bir çözüm bulunana kadar kalmaları gerekiyor. Eğer bunu başarabilirsek, gelecek olumlu olacak."

Abdi, ABD'nin bunu yapıp yapmayacağı sorusunu ise "Umarım yapar" diyerek yanıtladı.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir