ÇKP Neden 500 Farklı Görüşten Dünya Siyasi Partisi ile Zirve Toplantısı Yapıyor? Bunlarla Hangi Ortak Zeminde Birleşmeye Çalışıyor? / Sosyalist Birlik Yöneticisi Cem Kızılçeç ile Röportaj

Çin Komünist Partisi (ÇKP)'nin 100'üncü kuruluş yıldönümü coşkulu kutlamalara sahne oldu. 100'üncü yıl için düzenlenen coşkulu törenin ardından, ÇKP ile Dünya Siyasi Partileri arasında video bağlantısı aracılığıyla geniş kapsamlı bir uluslararası zirve düzenlendi. Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, zirveye katıldı ve bir açılış konuşması yaptı. ÇKP'nin geçmişteki başarıları ve geleceğe dönük planları hakkında bilgi verdi… "Halkların Refahı için: Siyasi Partilerin Sorumluluğu" temasıyla düzenlenen "Çin Komünist Partisi ile Dünya Siyasi Partiler Zirvesi" çok taraflı önemli bir diplomatik etkinlik. Toplantıya 160'tan fazla ülkeden 500'den fazla siyasi parti lideri ve 10 binden fazla parti temsilcisi katıldı. Bunlar arasında Sosyal Demokrat Partilerin ortak örgütü Sosyalist Enternasyonal ve Avrupa çapında örgütlü olan Sol Parti de katılımcılar arasındaydı. Toplantının Teması "Halkın Mutluluğu: Siyasi Partilerin Sorumlulukları" olarak belirlenen etkinliği Canut Yayınları'ndan Cem Kızılçeç, Çin Uluslararası Radyosu Türkçe Servisi'ne değerlendirdi. Daha geniş bilgi için Bakınız: kaynak 1; kaynak 2; kaynak 3.

Cem Kızılçeç, zirvenin ÇKP'nin uzun vadeli çalışmasının ürünü olan kurumsal bir yapıyla ilgili olduğunu belirtti. Xi Jinping'in konuşmasında vurguladığı önemli noktalara da değinen Kızılçeç, dünyada eşitsizliğin ve yoksulluğun arttığı dönemde partilerin halkın refahını öne çıkarması ve insanlığın ilerlemesini sürdürmek şeklindeki vurgularına dikkat çekti ve insanlığın ilerlemesini engelleyen en önemli faktörlerin 'müdahalecilik', 'emperyalizm' ve hegemonyacılık' olduğunu ifade etti.  Xi Jinping'in konuşmasında belirttiği, şiddetli salgın karşısında "Siyasi partiler işbirliğini güçlendirme sorumluluğunu üstlenmeli" mesajını ilişkin de değerlendirmede bulunan Kızılçeç, bu işbirliğinin çok yönlü olduğunu, bu partilerin bir kısmının iktidarda bir kısmının muhalefette olduğunu söyledi. Çin ve Rusya partilerinin bu organizasyonda çok önemli ve aktif rol oynadığını belirten Kızılçeç, sürekliliği olan bir mekanizmaları bulunduğunun ve bu partilerin çok büyük çabalar sarf ettiğinin altını çizdi.

İşbirliğinin ilk olarak ekonomi alanında olduğunu ifade eden Kızılçeç, bu konuda fikir alışverişleri yapıldığını, iki tarafın da yararına olacak şekilde neler yapılabileceğinin konuşulduğunu belirtti ve burada Kuşak ve Yol'un öneminden söz etti. Cem Kızılçeç, emperyalizme ve hegemonyacılığa karşı Çin'in çok kararlı bir tutum aldığını da sözlerine ekledi.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir