Çin'in yükselişi bir serap mı? Adnan Akfırat

Adnan Akfırat, Aydınlık Gazetesi

Batılı İdeologlar Şaşkın

Ergenekon tertipleri döneminde Radikal gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan 15 Temmuz ile gözden düştü. Şimdi internette "10 Haber" diye gazete çıkarıyor. Türkiye'nin zamanı kıt seçkinlerine, sözüm ona, günün en önemli 10 haberini seçerek hizmet sağlıyor. Ama bildiğimiz İsmet Berkan! Gözünü, kulağını Amerika'ya vermiş, "Biden tayfası"nın organik propagandacısı gibi çalışıyor. Yani "Sahibinin sesi!" 

18 Ocak günlü bültenlerindeki seçilen 10 haberden birinin başlığı şöyle: "Çin ekonomisi yavaşladı, dünya endişe içinde." (1) 

Oysa bir gün önce Çin, 2021 yılındaki büyüme oranını yüzde 8,1 olarak duyurdu. Son 10 yılın en yüksek büyüme oranı olduğu açıklandı. Doğal olarak Türk gazeteleri Çin'in 2021'de rekor büyüme kaydettiği haberini veriyordu.  Geçen yıl halkın çoğunluğunun kullanılabilir geliri de Yüzde 9.2 arttı.

İsmet Berkan'ın Çin hakkında bilgili olmadığını biliyoruz. Sadece ABD hâkim sınıflarının bakışını aynen Türkçeye aktarıyor. Nitekim İsmet Berkan, kıble olarak belirlediği The New York Times'ten almış bu karalamayı: "Dünya İçin Endişe Verici: Çin Ekonomisi Yavaşlıyor" (2)

The New York Times niye böyle yorum yapmış diye bakarken gördük ki, Çin'in beklentinin üzerinde büyümesi, Atlantik sisteminin propaganda aygıtlarını telaşa düşürmüş. Çin ekonomisi hakkında kuşku yaratan neredeyse aynı başlıkları, ABD'nin The Economist, CNN, The Financial Times organlarında, Almanya'nın Deutsche Welle'sinde, Japonya'nın Asahi Shimbun'unda, İngiltere'nin The Times ve The Guardian'ın da görüyoruz. Hepsi sanki tek bir kalemden çıkmış gibi. Meraklısı aşağıdaki bağlantılara göz atabilir. (Dipnotlar:2, 3, 4, 5, 6, 7, 8)

Hakkını yemeyelim, Türkiye'de Çin ekonomisiyle ilgili kara haber veren sadece İsmet Berkan değil, Biden tayfasının amiral gemisi Sözcü de "Çin ekonomisi için tehlike çanları çalıyor" deme ölçüsüzlüğünü gösterebilmiş. (9)

Görüldüğü gibi bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de İsmet Berkan vb. Amerika'nın dostlarının karartma, saklama, bozma çabaları gerçeği örtmeye, gizlemeye yetmiyor. Yalan ne kadar hızlı olursa olsun, gerçek gelip onu geçer! Biz, Işığın Yükseldiği yerden gerçekleri sizlere sunmaya devam edeceğiz.

Kedinin Uzanamadığı Ciğer

Çin Komünist Partisi önderliğindeki Çin'in, son üç yıldaki tarihi başarıları emperyalist başkentlerini derin kaygıya boğuyor. Mutlak yoksulluğun sıfırlanması, Kovid-19 salgınının dünyadaki en az kayıpla aşılması ve kapitalist ekonomiler stagflasyona girerken Çin'in dengeli büyümesini sürdürmesi sosyalizmin üstünlüğünün kanıtları. 

Bu koşullarda Batılı Çin uzmanı iktisatçılar, Çin ekonomisinin Batı'nın dayattığı finansal liberalizasyona uymadığı için zayıflayacağı, dış pazarların daralması nedeniyle krize gireceği ve nihayet "orta gelir tuzağına" yakalanacağı gibi tumturaklı tezlerini ileri sürüyorlar. Harvard University's Kennedy School of Government'ten Dr. Shirley Yu, Çin'i Almanya ve Sovyetler Birliği'nin yükselişi ile kıyaslayıp kesinlikle batacağı kehanetine varıyor. (10)

Oxford Üniversitesi'nin Çin Araştırmaları Merkezi'nin ünlü Profesörü George Magnus ise The Guardian gazetesinde "Çin'in yükselişinin bir serap" olduğunu ileri sürüyor. (11)

Beklentinin ötesinde ve alışılandan farklı bir durum ortaya çıktığında düşman kurulu düzeni sürdürmek için bunu "bir serap" olarak niteliyor. Gerçekçiler ise bu olağanüstü başarıyı yaratan gücün halk olduğunu bilerek "mucize" diyor. Her toplumsal mucizenin arkasında bilimsel öngörü ve milyonlarca insanın inatçı emeği var. 

2030'a Varmadan Çin ABD'yi Geçecek

Çin Ekonomik Araştırmalar Merkezi (CCER) Başkanı ve Pekin Üniversitesi Ulusal Kalkınma Okulu Dekanı Prof. Dr. Yao Yang ise kendin son derece emin bir şekilde ilan ediyor: "Çin 6-8 yılda ABD'yi geçecek ve dünyanın en büyük ekonomisi olacak!" (12)

Prof. Yao'nun 10 Ocak 2022'de "Netease 2022 Yıllık Değerlendirme Toplantısı"nda yaptığı konuşmanın önemli bölümlerini burada aktarıyoruz: 

"OECD istatistiklerine göre, geçen yılın ilk yarısında Çin, 177 milyar ABD doları tutarında doğrudan yabancı sermaye çekti. Çin'in çektiği miktar dünya toplamının beşte birini oluşturuyor. Çin bir kez daha dünyada en çok yabancı sermaye çeken ülke haline geldi. … Önümüzdeki 30 yılın, ikinci bin yılın başından bu yana en iyi 30 yıl olacağına dair bir yargıda bulunmaya cüret ediyorum. Çünkü Çin dünya teknolojisinde ön saflara çıktı. Gelişmiş ülkeleri orta derecede teknolojiler düzeyinde geçme konusunda zaten çok ilerideyiz. 

"Yüksek teknoloji alanında Çin de dünyanın ön saflarına giriyor. Üç örnek vereyim. Bunlardan ilki yapay zekâ otomasyonudur. Çinliler artık yapay zekâ kullanmaya alıştı. Örneğin internetten sipariş verdiğimizde yaşlı hanımın biraz cep telefonunu aldığını gördüm ve sipariş bittikten bir saat sonra malların geldiği yeri gördüm. Her dakika ve her saniye doğru olarak izleyebiliyor. Ancak ABD'de şirketler siparişlerin gönderilmesi için hala telefon görüşmeleri yapmak zorunda. Çin'in yapay zekâ gelişiminin bu kadar hızlı olmasının ana nedeni, uygulama imkanlarının çok büyük olmasıdır. Çekirdek algoritma katmanında hala ABD'nin gerisinde olsak da Çin'in geniş bir uygulama sahnesine sahip olması nedeniyle 5 yıl, en fazla 10 yıl içinde Silikon Vadisi'ni kesinlikle geçeceğimize inanıyorum. Teknolojik ilerleme uygulamaya bağlıdır ve uygulama olmadan teknolojik ilerlemenin hızı yavaşlayacaktır, bu nedenle Shenzhen'in eninde sonunda Silikon Vadisi'nin yerini alması bekleniyor. Dünyanın yenilik merkezi Çin'e taşınacaktır. 

"Yeni enerjiye baktığımızda, güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi alanında açık ara üstünlüğe sahibiz güneş enerjisi araçlarının bileşenlerinin yüzde 75'i Çin'de üretiliyor. Hükümet güneş enerjisini büyük çapta sübvanse ettiğinde hepimizin şüpheleri vardı, ancak 15 yıl sonra aniden güneş enerjisinin Çin'de sanayinin taşıyıcı kolonlarından biri haline geldiğini gördük. Bu dünyadaki karbon emisyonlarını azalttı. Çin güneş enerjisinin maliyetini büyük ölçüde düşürdü. Bu sayede güneşten elde edilenelektrik enerjisinin maliyeti termik santralden elde edilen ile aynı. Dahası beş yıl içinde, bu maliyet üçte bir oranında azalabilecek. Bu dünyaya büyük bir katkıdır. 

Geçen yıl elektrikli araç satışlarımız dünya toplamının yüzde 40'ını oluşturdu. Bu yıl elektrikli araç satışlarımız muhtemelen 2,5 milyon adede ulaşacak ve dünya toplamının yüzde 60'ını oluşturacak. ABD'nin 6 katı olacak. Elektrikli araçlarımız sadece düşük kaliteli elektrikli araçlar değildir. Üst düzey elektrikli otomobillerimizin de çok iyi satıyor olması bir mucize. Çinliler, kendileri tarafından yapılan lüks arabaları nadiren satın alırlardı, ama şimdi Çin malı lüks elektrikli arabaları tercih etmeye başladılar. 

"Cesurca tahmin etmek isterim ki, 10 yıl içinde Çinli elektrikli araçlar, 1980'lerde Japon arabalarının başarısını tekrar edecek. Denizaşırı pazarlara büyük ölçekte ihracat yapmak, Çin'in ekonomisinin gelişmesinde etkili rol oynayacaktır. Az önce bahsettiğim üç endüstrinin hepsi, öncesi ve sonrası ile bağlantılı. Sanayi zinciri çok uzun. Çin ekonomisinin uzun vadeli büyümesini destekleyecek bir temel oluşturuyor. 

"Teknolojik ilerlemenin yanı sıra, Çin'in kentleşmesinin hala büyük potansiyeli olduğunu da görmeliyiz. Önümüzdeki 15 yıl içinde ülkemde hala şehirlere taşınacak yaklaşık 200 milyon nüfus var. 14. Beş Yıllık Plan"da ilk kez, nüfus ve ekonomik faaliyetlerin kentsel alanda yoğunlaşacağı kabul edilmektedir. Çin'in gelecekte yedi büyük kentsel çevre oluşturacağını tahmin ediyorum. İnci Nehri Deltası, Yangtze Nehri Deltası, Wuhan, Changsha, Sichuan Havzası, Xi'an Xianyang, Zhengzhou ve Pekin-Tianjin-Hebei bölgesi, bu yedi kentsel alanın Çin nüfusunun yüzde 60-70'ini oluşturması muhtemeldir. 

"Ekonomik büyüme şu iki faktörden başka bir şey değildir. Biri teknolojik ilerleme, diğeri ise sermaye birikimidir. Birçok kişi Çin'de sermaye birikiminin sona erdiğini ve birikmeye devam etmeyeceğini söylüyor. Kentleşme süreci olduğu sürece sermaye birikimi durmaz. Benim tahminim, 2028 ile 2030 arasında Çin'in ABD'yi geçerek dünyanın en büyük ekonomisi olacağı yönünde. 2049 yılına kadar ikinci yüz yıl için belirlediğimiz "modern, güçlü sosyalist ülke" olma hedefine ulaşacağız. O zaman, Çin'in kişi başına düşen geliri ABD'ninkinin en az yüzde 45'ine ulaşacak ve toplam ekonomik çıktısı ABD'nin iki katı olacak. Yıllık büyüme oranımız Amerika Birleşik Devletleri'ni her yıl yüzde 1,5 puan aştığı sürece, bu hedefimize ulaşılabileceğini hesapladım, bu yüzden önümüzdeki 30 yılın Çin için başka bir dönem ve Çin uygarlığı için başka bir görkemli dönem olacağını söylüyorum".

CEBR'ye Göre 2030 Yılında ABD'yi Geçiyor

İngiltere merkezli Ekonomi ve İş Araştırmaları Merkezi (CEBR)'nin geçen yıl ilan ettiği üzere, Çin'in ABD ekonomisini geçeceği tarih olarak 2028'i tahmin ediyor. (13)

CEBR'nin 2022 raporunda bu tarihi 2030 olarak değiştirdi: "Çin için büyüme oranı eğiliminin 2020-25 arasında yıllık yüzde 5,7 ve 2025-30 arasında yıllık yüzde 4,7 ve 2030-35 yılları arasında yıllık yüzde 3,8 olmasını bekliyoruz. Bunlar geçen yılki tahminlerimizle çok benzer oranlar. Ancak ABD'deki daha hızlı büyüme, Çin'in 2028 yerine 2030'da ABD'yi geçeceği ve dünyanın en büyük ekonomisi olacağı tahmin ediliyor. Bu, salgın öncesi tahminimizden hala üç yıl önce." (14)

Son 40 yıldır, Batılı Çin Uzmanları Yanıldılar

Son 40 yıldır, Batılı Çin uzmanlarının ve onların Türkiye'deki çömezlerinin her dönüm noktasında Çin hakkında yanıldıklarına tanık oluyoruz. Önyargılar ile yaklaştıkları için gerçeği göremiyorlar ve toplumu yanlış yönlendiriyorlar. Türkiye'dekilerin durumu ise gülünç. Ne demiş atalarımız: "Körle yatan şaşı kalkar!" Bilimi yol gösterici olarak belirleyip ayaklarını Türkiye toprağına sağlam bassalar üretim içindeki her yurttaşın gördüğü Çin'in ve Asya'nın yükselişi gerçeğini görebilecekler. 

Dipnotlar:

1. https://10haber.net, 18 Ocak 2022

2. https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/cin-ekonomisi-icin-tehlike-canlari-caliyor-6892855/

3. China's Economy Is Slowing, a Worrying Sign for the World https://www.nytimes.com/2022/01/16/business/economy/china-economy.html

4. China's economy slowed at end of 2021 amid COVID outbreaks https://www.dw.com/en/chinas-economy-slowed-at-end-of-2021-amid-covid-outbreaks/a-60443729

5. As China's economy slows, policymakers are trying to revive ithttps://www.economist.com/finance-and-economics/can-china-revive-growth-without-reviving-speculation/21807239

6. China's economy expanded 8.1% in 2021, but growth is slowinghttps://edition.cnn.com/2022/01/16/economy/china-q4-gdp-2021-intl-hnk/index.html

7. China's economy grows 8.1% in 2021, slows in second halfhttps://www.asahi.com/ajw/articles/14523733

8. https://www.bbc.com/news/world-asia-china-55454146

China's GDP growth slows as Covid restrictions and property woes hit demandhttps://www.ft.com/content/5b0e09fb-1e02-4537-a44b-7b33cd43ba48

9. Chinese GDP growth loses momentumhttps://www.thetimes.co.uk/article/chinas-economy-slows-to-4-in-four-quarter-2s3cg0fh6

10. https://www.thenationalnews.com/opinion/comment/2022/01/12/how-chinas-role-in-the-global-economy-is-changing-in-2022/

11. https://www.theguardian.com/business/2021/dc/28/from-economic-miracle-to-mirage-will-chinas-gdp-ever-overtake-the-us?utm

12. https://mp-weixin-qq com.translate.goog/s/tW_pq_JhbDjjuvciz8JJcA?_x_tr_sl=zh-CN&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=ja&_x_tr_pto=op

13. https://www.bbc.com/news/world-asia-china-55454146

14. https://cebr.com/service/macroeconomic-forecasting/

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir