Çin'de Ortadoğu Üzerine Yeni Araştırma Sempozyumu

Arap ülkeleri İsrail-Filistin barış sürecinde Özerk ve Bağımsız Hareket Ediyor

Çeviren Deniz Kızılçeç

Çinli Ortadoğu Uzmanları, Arap ülkelerinin İsrail-Filistin çatışmasının son döneminde arabuluculuğu aktif olarak kolaylaştırdığını ve gelecekte Gazze'nin yeniden inşasında olumlu bir rol oynamasının beklendiğini söyledi.

Ningxia Üniversitesi Çin-Arap Araştırma Enstitüsü Direktörü Niu Xinchun, devam eden Gazze çatışmasında Arap ülkelerinin görece aktif bir rol oynadığını söyledi. Niu Xinchun, "Katar ve Mısır'ın bugünkü arabuluculuğu olmaksızın sürmekte olan geçici ateşkes görüşmelerinde bir sonuca varılması imkansız" dedi.

"Suudi Arabistan aynı zamanda İsrail'i iki devletli bir çözüme teşvik etmek için nüfuzunu kullanıyor ve egemen bir Filistin devletine izin vermesi halinde İsrail ile ilişkileri normalleştireceğini öne sürüyor".

"Arap ülkelerine bir bütün olarak bakıldığında, Gazze'deki durumun iyileştirilmesine etki etmek, ateşkes ve iki devletli çözümü teşvik etmek ve bölgesel durumu barış ve istikrara doğru itmek için bu ülkeler bağımsız ve özerk bir şekilde hareket ediyorlar."

Bu açıklamalar, Çin Sosyal Bilimler Akademisi Batı Asya ve Afrika Araştırmaları Enstitüsü ve diğer araştırma kurumları tarafından düzenlenen Orta Doğu'daki Kalkınmaya ilişkin 2022-2023 Değerlendirme toplantısında Çarşamba günü Pekin'de düzenlenen bir sempozyumda dile getirildi.

Toplantıda tartışılan Raporda, Ortadoğu'nun derin değişimler yaşadığına, a)stratejik özerkliğin, b)kalkınmanın öncelik haline getirilmesinin ve c) uzlaşmanın bölgedeki yeni değişimlerin üç önemli özelliği haline geldiğine dikkat çekiyor.

Rapora göre stratejik özerklik Orta Doğu ülkeleri arasında önemli bir trend haline geldi. Ayrıca bölge ülkeleri Kalkınmayı stratejik bir odak noktası olarak öncelik haline getirerek, hem bölgenin bütünsel kalkınma yolunu ve hem de tek tek kendi ulusal kalkınma yollarını aktif olarak tanımlıyorlar.

Raporda, kalkınma için gereken barışçıl bir ortamın teşvik edilmesi amacıyla bölgesel gerilimleri azaltmak ve çatışmaları çözmek için çalışan bu ülkeler için uzlaşma arayışının pratik bir tercih ve öncelik haline geldiği belirtildi.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi'nde Orta Doğu çalışmaları uzmanı Prof. Tang Zhichao, Gazze çatışmasının bu döneminde Arap uluslarının stratejik özerkliğinin, ABD'nin onlara uyguladığı baskıya rağmen Arap uluslarının ABD'nin politikasını izlemeyip bağımsız duruşlarını sürdürmeleriyle artık açıkça ortaya çıktığını söyledi.

Bu arada bilindiği gibi Türk hükümeti kendi barış çabalarını olağanüstü şişiriyor
ve Arap ülkelerinin çabalarını ise başından beri küçümsüyor.

Çinli Uzmanlara göre İsrail-Filistin çatışması ilerledikçe Arap ülkelerinin rolü daha da öne çıkacak. Niu Xinchun'a göre, Gazze'nin yeniden inşası ve gelecekteki yönetimi gündeme geldiğinde Arap ülkelerinin önemli bir rol oynamasının beklendiğini söyledi.

Arap ülkelerinin şu andaki stratejik özerkliği ve kalkınma odaklı öncelikleri göz önüne alındığında, Arap ülkelerinin istikrarlı bir bölgesel kalkınmayı teşvik etme ve barışa doğru gidişatı yönlendirme konusunda giderek daha yetenekli hale geldiklerini söyledi.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir