ÇİN VE NEPAL'İN DEVRİMCİ HÜKÜMETLERİ ELELE DAĞLARI DELEREK KALKINMA İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

Rojat Kaya Ferdi Bekir

Bilim ve Teknoloji Gazetesinin Salı günü bildirdiğine göre, Himalaya bölgesinde uzun tünellerin inşası için çalışmalar devam ederken, Çinli şirketler Nepal'in Sindhuli kentindeki Sunkoshi Marin Derinleştirme Projesinde bir ayda 1.503,3 metre tünel kazarak rekor kırdı.

Su toplama projesi, Çin Demiryolu İkinci Büro Grubu ve Çin Denizaşırı Mühendislik Grubu Şirketi (COVEC) tarafından ortaklaşa yürütülüyor.

13.3 kilometrelik tünelin, Himalayalar ve Katmandu üzerindeki spiral oluşumdan geçen dünyanın en uzun ve en derin su yönlendirme tüneli olması bekleniyor.

Tünelleri kazmak amacıyla tepeleri kesmek için "köstebek" olarak da bilinen bir tünel açma makinesi (TBM) kullanıldı. Raporda, projede kullanılan TBM'lerin bir ayda 1.503,3 metre ilerleme kaydederek, proje ekibi tarafından 2023 yılında belirlenen dünya rekorunu kırdığı belirtildi.

Çin'in Nepal Büyükelçisi Chen Song, Çinli şirketlerin gösterdiği çabaları takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Sunkoshi Marin Derivasyon Projesi Başkanı Mitra Baral, yerel Nepal gazetesi Republica'ya yaptığı açıklamada, 12,3 kilometrelik tünel kazma çalışmalarının tamamlandığını ve tünelin Mayıs ayında açılacağını söyledi.

Yerel Kathmandu Post gazetesinin haberine göre derivasyon tüneli, Sunkoshi Nehri'nin akışının bir kısmını Bagmati Nehri'ne yönlendirerek Himalayalar'ın dış eteklerinin güneyindeki tarım arazilerini sulayacak.

Proje ilk olarak 14 Ekim 2022 tarihinde gündeme gelmişti. Tamamlandıktan sonra tarımsal sulamadaki zorlukları çözecek ve Nepal'in doğu bölgesinin sosyal kalkınmasını teşvik etmek için büyük önem taşıyan bölgedeki mevcut elektrik sıkıntısını hafifletecek.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir