Çin Ukrayna Krizi Üzerine Yeni Fikirler Açıkladı: Çin ve ABD Dışişleri Bakanları Ukrayna Krizi Üzerine Neler Konuştu

Aziz Erkan

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ukrayna'daki son durum hakkında Çin tarafına bilgi verdi. Çin Dışişleri Bakanı Ukrayna meselesinin evriminin Çin'in görmek istemediği bir durum olduğunu söyledi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi: Ukrayna meselesi oldukça karmaşık. Yalnızca uluslararası ilişkilerin en temel normlarını değil, aynı zamanda çeşitli tarafların güvenlik çıkarlarını da yakından ilgilendiriyor. Yalnızca mevcut krizi çözmek değil, aynı zamanda o bölgenin uzun vadeli istikrarını sağlamaya ve yükseltmeye odaklanmak gerektiğine vurgu yaptı. Wang Yi, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olarak Çin'in her zaman kendi pozisyonunu ve politikasını meselenin kendi özgün niteliklerine göre biçimlendirdiğini belirterek, Çin'in Ukrayna krizinin BM Sözleşmesi'nin amaç ve ilkelerine uygun olarak çözülmesi gerektiğine inandığını sözlerine ekledi.

Eksiksiz tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı

Wang Yi, öncelikle eksiksiz tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi. İkinci olarak, anlaşmazlıkların diyalog yoluyla barışçıl yollarla çözülmesi çağrısında bulundu. Wang, Çin tarafının çatışmaların bir an önce durmasını, sahadaki gerilimin azaltılmasını, sivillerin can ve mal güvenliğinin etkin bir biçimde güvence altına alınmasını ve büyük çaplı bir insani krizin önlenmesi gerektiğini söyledi.

Wang Yi: Ukrayna krizi ancak diyalog ve müzakere yoluyla çözülebilir

Wang Yi: Çin tarafı, diplomatik bir çözümün teşvik edilmesine karşı adımlar atan ve ateşe körükle giden her türlü harekete karşı çıkıyor, aynı zamanda durumun gerginliğini azaltacak ve siyasi çözüme yardımcı olacak her türlü çabayı destekliyor. Çin görüşlerini açıklamaya devam edecek, ve barış için elinden gelenin en iyisini yapmak için çaba gösterecek. Wang Yi Çin'in Rusya ile Ukrayna arasında doğrudan müzakereleri teşvik ettiğini de sözlerine ekledi. Görüşme telefon üzerinden yapıldı.

Yorum Bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir